Komputer dla kinomana


Świat zjednoczony

Dla wielu użytkowników DVD pozbycie się ograniczeń narzucanych przez kodowanie regionalne jest bardzo istotną kwestią. Łatwo sobie wyobrazić dylemat człowieka chcącego kupować filmy wydane w Polsce dla regionu drugiego (polskie napisy!) i jednocześnie robić zakupy w sklepach internetowych, na przykład Amazon albo DVD Express, sprzedających filmy z pierwszego regionu.

Istnieje wiele sposobów i narzędzi pozwalających na pozbycie się blokad regionalnych. Ich skuteczność zależy właściwie wyłącznie od posiadanego sprzętu. Jeżeli Twój napęd ma wbudowaną blokadę regionalną i nie jest dostępna żadna wersja firmwareŐu pozbawiona tej blokady, wówczas możesz tylko sobie wyrzucać, że przed zakupem nie namyślałeś się pięć minut dłużej.

Adresy WWW

http://www.dvd.idg.pl - często aktualizowana, najlepsza polska strona o DVD; wiadomości, testy urządzeń, poradniki.

http://perso.club-internet.fr/farzeno/firmware/ - jeden z największych zbiorów oprogramowania wewnętrznego napędów DVD-ROM. Jeżeli Twój napęd ma blokadę regionalną, odwiedź to miejsce.

http://www.digital-digest.com - doskonała strona o DVD, dużo narzędzi i artykułów poradnikowych.

http://www.amazon.com - jeden z najlepszych sklepów internetowych na świecie, bardzo duża oferta DVD, doskonała obsługa.

http://www.dvdexpress.com - sklep wyspecjalizowany w sprzedaży DVD, pod tym względem jeszcze lepszy niż Amazon.

http://www.reel.com - bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych sklep, może również wysyłać zakupy do Polski; doskonałe mechanizmy przeszukiwania oferty.

http://www.cybersam.pl - jeden z najlepszych polskich sklepów z DVD.

http://www.merlin.com.pl - przede wszystkim internetowa księgarnia, ale ma również bogatą ofertę filmów na DVD.

http://www.empik.com.pl - internetowy oddział znanej sieci sklepów; można kupić DVD, ale wielu tytułów brakuje.

W każdym innym wypadku możesz spowodować, że Twój komputer zacznie odtwarzać filmy z dowolnego regionu. Procedura zazwyczaj nie jest skomplikowana.

Warto zacząć od stwierdzenia, czy Twój napęd DVD-ROM ma blokadę regionalną. Najlepiej

posłużyć się w tym celu programem Drive Info, zamieszczonym na CD-ROM-ie dołączonym do numeru. Jego użycie jest tak proste, że nie wymaga komentarza.

Jeżeli się okaże, że Twój model jest zablokowany, wówczas kolejny krok to odszukanie uaktualnionych wersji firmwareŐu lub innych narzędzi, które będą w stanie usunąć blokadę. Jednym z najlepszych źródeł jest strona perso.club-internet.fr/farzeno/firmware/ - uaktualniana co kilka dni.

Zakładając, że masz szczęście, należy postąpić w sposób opisany w dokumentacji do konkretnego uaktualnienia. Uwaga - jeśli popełnisz błąd, na przykład wybierzesz złą wersję oprogramowania, Twój czytnik może w ogóle odmówić posłuszeństwa!

Kolejny krok zależy od tego, czy korzystasz z dekodera programowego (na przykład jednego z opisywanych w tym artykule) czy raczej dekodera sprzętowego. W pierwszym przypadku skorzystaj z programu DVDGenie. Pozwoli on w sposób całkowicie bezproblemowy zmieniać regiony nieskończoną liczbę razy. Ma opcję dodającą do rejestru systemowego wpis automatycznie zerujący wszelkie zmiany w ustawieniach kodu regionalnego przy każdym starcie komputera.

W przypadku dekodera sprzętowego najlepszym narzędziem jest Remote Selector (także na naszej płycie). Bez zakłóceń współpracuje ze wszystkimi popularnymi dekoderami.

Alternatywne rozwiązania, przeznaczone najczęściej dla konkretnych urządzeń, można znaleźć na stronie www.digital-digest.com.

Tajne przez poufne

Komputer dla kinomana

Parametry techniczne i wyniki testów napędów DVD

Wydarzenia ostatnich miesięcy wywołały wielkie wzburzenie zarówno zwykłych użytkowników DVD, jak również potężnych koncernów medialnych związanych z tą technologią. Wszystko za sprawą szesnastoletniego Jona Johansona z Norwegii, któremu udało się złamać szyfr chroniący dane zapisane na płycie DVD.

Mechanizm szyfrowania danych (CSS, czyli Content Scrambling System) został wprowadzony jako jeszcze jedna metoda walki z szerzącym się piractwem. Cała idea sprowadza się do zastosowania jednego z kilkuset przygotowanych wcześniej kluczy do zakodowania zawartości płyty i przydzielania producentom odtwarzaczy - w ramach umów licencyjnych - kluczy do jej deszyfracji. Za przyznawanie licencji, zawierających liczne obwarowania, odpowiedzialna jest firma CCA.

Próby bezpośredniego przegrania zawartości płyty DVD na twardy dysk skończą się zatem niepowodzeniem, jeśli się nie dysponuje narzędziem pozwalającym wcześniej zdekodować dane.

Oczywiście, żaden szanujący się producent licencjonowanego odtwarzacza DVD nie pozwoli sobie na dodanie podobnej funkcji do swojego produktu. Kilku młodych programistów postanowiło zatem potraktować ten problem jako wyzwanie dla swoich umiejętności.

Jak twierdzą, rzeczywistym powodem ich działania była chęć opracowania programowego odtwarzacza DVD dla Linkusa, który nie miał narzędzi tego typu. Do tego konieczne okazało się podejrzenie algorytmu deszyfrującego w jednym z istniejących na rynku komercyjnych programów.

Problem w tym, że - przynajmniej teoretycznie - we wszystkich odtwarzaczach same algorytmy odtwarzające również powinny być zaszyfrowane, właśnie w celu ochrony przed zbyt ciekawskimi użytkownikami. Jak to często jednak bywa, okazało się, że wystarczy dobrze poszukać, a zawsze coś się znajdzie.