Komputer dla uniwersalnego żołnierza

Firma Black Diamond Advanced Technology zaprezentowała komputer UMPC zaprojektowany specjalnie do pracy w trudnych warunkach. Producent nie podał jeszcze ceny urządzenia, ale można oczekiwać, że będzie ona wynosić od 2 do 5 tysięcy dolarów.

Sprzęt ("Switchback") funkcjonuje pod kontrolą Windows XP. W jego wnętrzu zamontowano m.in. procesor Celeron M ULV (1 GHz), 1 GB pamięci RAM, dysk twardy o pojemności 40 GB oraz moduły komunikacji bezprzewodowej przez Wi-Fi i Bluetooth.

Wyświetlacz ma przekątną 5,6 cala, pracuje w rozdzielczości 1024 x 600 pikseli. Obudowa została wykonana ze stopu magnezu obłożonego gumą.

Komputer dla uniwersalnego żołnierza

Switchback (źródło: LinuxDevices)

Zgodnie z deklaracjami producenta, urządzenie spełnia wszystkie wojskowe normy dotyczace wytrzymałości na uderzenia, zamoczenie czy temperatury.

Na tylnej ściance UMPC znajduje się gniazdo, dzięki któremu do komputera można podłączyć dodatkowe procesory, baterie, skanery biometryczne, czytniki RFID i kodów kreskowych, odbiorniki GPS, a nawet urządzenia pozwalające na chemiczną analizę wydychanego powietrza.