Komputer do biura - oszczędnie i stabilnie

Najlepsze programy do biura

Do pobrania:

Pakiety biurowe:

- Microsoft Office 2010 Professional Plus PL

- Open Office

Przeglądarka internetowa i poczta:

- Firefox

- Thunderbird

Obsługa dokumentów PDF:

- Foxit PDF Reader

- doPDF

Przeglądarka i podstawowa edycja grafiki:

- IrfanView

Odtwarzanie multimediów:

- Media Player Classic

Kompresja i dekompresja danych:

- WinRAR

Zarządzanie plikami i folderami:

- Total Commander

Nagrywanie płyt:

- ImgBurn

- InfraRecorder

Wybierając oprogramowanie do biura musisz pamiętać, że komputer nie oferuje tak dużej wydajności jak nowoczesne zestawy. Dlatego trzeba instalować programy o małych wymaganiach, oferujące wysoką stabilność i funkcjonalność. Warto wybierać oprogramowanie możliwie najprostsze w obsłudze. Będą przecież z niego korzystać również pracownicy słabiej zaznajomieni z obsługą peceta. W miarę możliwości instaluj oprogramowanie bezpłatne.

Na początku trzeba wybrać przeglądarkę internetową i klienta pocztowego. Dobrymi programami są aplikacje spod znaku Mozilla. Choć na starszych, mniej wydajnych pecetach Firefox nie pracuje tak szybko, jak zintegrowany z systemem Internet Explorer to warto zainstalować inną niż systemowa przeglądarkę ze względu na bezpieczeństwo. W roli klienta pocztowego w Windows XP doskonale sprawdza się Outlook Express. Przeciwnicy oprogramowania Microsoftu mogą zainstalować Thunderbirda. W Windows 7 do obsługi wiadomości wystarczy Poczta Windows Live, którą można za darmo pobrać z Internetu.

Najważniejszym programem jest pakiet biurowy. Największą uniwersalność i zgodność oferuje komercyjny Microsoft Office. Alternatywą jest darmowy OpenOffice. Mimo jednak, że obsługuje on formaty MS Office, to w skomplikowanych dokumentach z zaawansowanym formatowaniem bądź makrami mogą pojawić się problemy z kompatybilnością.

W każdym biurze niezbędne są narzędzia do odczytywania plików PDF, przydaje się przeglądarka zdjęć i odtwarzacz filmów. Doskonale w tych zadaniach sprawdzą się szybkie i darmowe programy Foxit Reader, IrfanView i Media Player Classic. Bezpłatny Paint.net posłuży do prostego retuszowania i edycji zdjęć, a doPDF pozwoli zapisywać dokumenty w formacie PDF. Na pewno przyda się też WinRAR, który rozpakuje i utworzy archiwa. Do zarządzania plikami i nagrywania danych możesz użyć Total Commandera, InfraRecordera i ImgBurn.

Oprogramowanie do biura