Komputer do biura - oszczędnie i stabilnie

Idealny komputer do biura jest cichy, tani i oszczędny. Instalowane na nim oprogramowanie nie jest wymagające więc nie trzeba wyposażać go w najnowszy procesor czy kartę graficzną. Skonfigurowaliśmy dla ciebie zestaw do pracy biurowej, polecamy też odpowiednie oprogramowanie.

Komputer do biura - propozycje podzespołów

Płyta główna NVIDIA Ion ze zintegrowanym układem graficznym to dobra i oszczędna podstawa dla komputera biurowego.

Zasilacze o mniejszej mocy są cichsze i oszczędniejsze

W komputerze biurowym znakomicie sprawdzi się pasywnie chłodzony GeForce.

W komputerze przeznaczonym do biura najważniejszy jest pakiet biurowy. Może to być Microsoft Office lub inny, na przykład darmowy OpenOffice.

Poza tym oprogramowaniem, pozostałe instalowane są raczej mało wymagające. Dlatego dobierając sprzęt nie zaprzątaj sobie głowy wydajnością. Pomyśl raczej o oszczędności energii i stabilności zestawu. Podzespoły dobieraj tak, by pecet pracował cicho. Nie ma nic gorszego niż praca w szumie generowanym przez kilka działających w jednym pomieszczeniu komputerów.

Zobacz również:

  • Microsoft 365 nie działa? To może być DDoS
  • Firefox 115 to ostatnia wersja, która zadziała na Windows 7 i 8

Uniwersalność, zgodność ze starszymi aplikacjami i niskie wymagania sprzętowe powodują, że najlepszym systemem operacyjnym do biura jest Windows XP. Do jego obsługi wystarczy pecet wyposażony w procesor z zegarem 300MHz. Aby jednak pracować wygodnie z kilkoma aplikacjami jednocześnie, warto zastosować CPU taktowany z częstotliwością co najmniej 800MHz.

256MB pamięci operacyjnej to absolutne minimum. W miarę możliwości warto rozbudować zestaw i zainstalować 512MB, a nawet 1 GB RAMu. Trzeba przy tym pamiętać, że to starszych płyt głównych nie pasują najpopularniejsze obecnie kości DDR2 i DDR3. Najczęściej trzeba poszukać modułów DDR lub SDR.

Dzięki większej ilości pamięci RAM system będzie pracował odczuwalnie szybciej. Nie trzeba natomiast montować specjalnej karty graficznej. Z powodzeniem wystarczy ta, która jest wbudowana w płytę główną.

Zarówno pracujący z małą częstotliwością procesor, jak i popularny układ graficzny można chłodzić pasywnie. Dzięki rezygnacji z wiatraka pecet jest cichszy i nie przeszkadza w pracy.

Poza tym zestaw biurowy nie potrzebuje wydajnego zasilacza. Najlepiej wybrać oszczędny model o niższej mocy (na przykład jeden z modeli firmy Enermax z serii Eco). Pracuje on również zdecydowanie ciszej niż wersje przeznaczone dla wydajnych pecetów.

Zestaw biurowy powinien być wyposażony w dobrą klawiaturę, która pozwoli wygodnie pisać nawet przez kilka godzin codziennej pracy. Bardzo dobrze sprawdzają się modele z niskim skokiem klawiszy.

Idealnym wyborem może być na przykład Logitech UltraX Premium. Należy jednak pamiętać że dobór klawiatury jest bardzo subiektywny i zależy od indywidualnych preferencji korzystającej z niej osoby.

Komputer do biura

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: