Komputer do gier na Windows 8

Zbudowanie komputera do gier nigdy nie było tak łatwe jak teraz. W sklepach dostępnych jest wiele konstrukcji, które sprostają wymaganiom najbardziej wymagających użytkowników. Trochę trudniejsze jest złożenie komputera w rozsądnej cenie. By nie przepłacić, należy przeszukać oferty licznych sklepów i znaleźć dobre komponenty kosztujące niewielkie pieniądze.

Zasady, na jakich budowaliśmy komputer były bardzo proste. Nie staraliśmy się za wszelką cenę zbudować komputera za najniższą cenę, bo dysponowałby on zbyt niską wydajnością. Wybraliśmy za to najczęściej wybierany na świecie przedział cenowy 3000-3500 zł. Taka kwota pozwala na zbudowanie wysokiej jakości komputera, który przez długi czas pozwoli na komfortowe używanie gier w rozdzielczości 1080p i programów przez około dwa lata. Później z kolei powinna być możliwa łatwa rozbudowa takiej maszyny. By osiągnąć taki cel było konieczne wybranie nowoczesnych podzespołów, które są często przez użytkowników traktowane po macoszemu. Mówimy tu oczywiście o płycie głównej oraz o zasilaczu. Po długim ustalaniu optymalnej listy podzespołów uzyskaliśmy konfigurację, która pozwala na komfortowe granie w najnowsze tytuły w wysokich ustawieniach szczegółowości grafiki. Musimy jednocześnie przyznać, że zmieszczenie się w założonej granicy było dosyć trudne ze względu na ceny dysków twardych, które utrzymują się na wysokim poziomie od zeszłorocznej powodzi w Tajlandii.

Co stworzyliśmy?

Wybraliśmy najlepsze podzespoły w wybranym przez nas przedziale cenowym. Obok zrobiliśmy listę minimalnie tańszych podzespołów przeznaczoną dla osób, które chcą wydać na komputer trochę mniej. Jednak nie polecamy korzystania z niej, bo dopłata do lepszego procesora (tylko on się różni) wynosi mniej niż 200 zł.

Zobacz również:

  • Najlepsze monitory szerokokątne dla graczy i profesjonalistów

Zestaw podstawowy:

Procesor: Core i5 3570K 860 zł

Płyta główna: AsRock Z77 Extreme4 500 zł

Pamieć: Corsair XMS DDR3 1600 8GB  128 zł

Karta graficzna: Powercolor Radeon HD 7870 2GB 840 zł

Dysk twardy: Western Digital Caviar Blue 1TB 260 zł

Napęd DVD: Samsung SH-222BB DVD 60 zł

Obudowa: Antec Three Hundred 230 zł

Zasilacz: Coolermaster GX650 316 zł

System operacyjny: Windows 8 335 zł

Pełen koszt: 3529 zł

Zestaw alternatywny

Procesor: Core i5 3450 700 zł

Płyta główna: AsRock Z77 Extreme4 500 zł

Pamieć: Corsair XMS DDR3 1600 8GB  128 zł

Karta graficzna: Powercolor Radeon HD 7870 2GB 840 zł

Dysk twardy: Western Digital Caviar Blue 1TB 260 zł

Napęd DVD: Samsung SH-222BB DVD 60 zł

Obudowa: Antec Three Hundred 230 zł

Zasilacz: Coolermaster GX650 316 zł

System operacyjny: Windows 8 335 zł

Pełen koszt: 3369 zł

Warto wziąć pod uwagę, że część wybranych przez nas podzespołów została zakupiona w okazyjnych cenach. Na przykład dysk dysk twardy zazwyczaj kosztuje 320 zł. My na niego wydaliśmy 260 zł, co było sporą oszczędnością. Tak samo za procesor Core i5 3570K zapłaciliśmy 40 zł mniej niż w innych sklepach. Warto też zapoznać się z ofertą lokalnych sklepów komputerowych. Co prawda zazwyczaj są one droższe od sieciówek, ale niekiedy da się znaleźć tam promocje, na przykład kiedy sklep jest likwidowany lub przenosi się w inne miejsce. Z takich okazji trzeba koniecznie korzystać.

Podzespoły bazowe

Komputer do gier na Windows 8

Ivy Bridge

Podstawowe podzespoły, na jakie powinno się zwracać uwagę kupując komputer to procesor, płyta główna oraz pamięć RAM. Wybór procesora jest bardzo prosty. W grach najlepiej sprawują się jednostki Intela, więc czterordzeniowy procesor oparty na tegorocznej architekturze Ivy Bridge jest tu najlepszym wyborem. Niestety wybierając najmocniejsze jednostki z serii Core i7 nie byłoby możliwe zmieszczenie się w założonym przedziale cenowym. Oznacza to, że najlepiej jest wybrać procesor Core i5. Dla osób, które nie lubią podkręcać komputera spodoba się Core i5 3450. Ma on cztery rdzenie taktowane zegarem 3.1GHz, który może wzrosnąć do 3.5GHz. Jeżeli zaś ktoś zamierza podkręcać, powinien zdecydować się na procesor Core i5 3570K, który nie dość, że jest szybszy, to jeszcze ma odblokowany mnożnik, co pozwala na bardzo łatwe i jednocześnie efektywne podkręcanie go.Kolejnym niezwykle istotnym podzespołem jest płyta główna. Nie zamierzaliśmy kupić sprzętu dla entuzjastów, chcieliśmy mieć po prostu dobry produkt, który obsłuży najnowsze procesory Intela pracujące na podstawce LGA1155. AsRock Z77 Extreme4 to bardzo dobra płyta główna ze średniego segmentu cenowego wyposażona w lubiany przez entuzjastów chipset Z77, porty USB 3.0 oraz bardzo dobre chłodzenie, które w razie potrzeby pozwoli podkręcić procesor o odpowiedni duży pułap. Jako że podkręcanei traktujemy jako możliwość, a nie konieczność, nie wzięliśmy lepszego chłodzenia procesora niż te dawane w zestawie.
Komputer do gier na Windows 8

Z77-Extreme4-45o

Ostatnim podstawowym elementem platformy jest pamięć operacyjna. Na szczęście już od dawna ceny pamięci pikowały w dół, więc można je kupić za grosze. Wybraliśmy mocne pamięci Corsair XMS 1600. To dwa moduły mające łączną pojemność 8GB. Zapłaciliśmy na nie jedyne 130 zł.

Karta graficzna

Komputer do gier na Windows 8

AMD Radeon HD 7950 Boost

Najważniejszym elementem komputera dla graczy jest karta graficzna. Bardzo ciężko jest wybrać wydajny akcelerator, na który nie wyda się fortuny. Wybraliśmy konstrukcję AMD Powercolor Radeon HD 7870 2GB. Zapłaciliśmy za nią 1120 złotych. To całkiem dobra okazja, zwłaszcza, że AMD ostatnio wydało nowe sterowniki zwiększające wydajność. Oprócz tego została do niej dodana gra Far Cry 3, najnowsza strzelanina.

Dysk twardy i napędy optyczne

Komputer do gier na Windows 8

wd 1tb blue

Ceny dysków twardych są cały czas na bardzo wysokim poziomie z powodu zeszłorocznej powodzi w Tajlandii. Obecnie najopłacalniejszymi jednostkami są dyski o pojemności 1TB. Wybrałem Western Digital Caviar Blue, który kosztował jedyne 260 zł. Mimo że napędy optyczne są coraz rzadziej stosowane, to warto go mieć, zwłaszcza że są one wyjątkowo tanie. Sprzęt taki kosztuje tylko 65 złotych.

Obudowa i zasilacz

Komputer do gier na Windows 8

Antec 300

Ze względu na ograniczone koszty szukałem taniej obudowy. Wybrałem obudowę Antec Twhree Hundred, która kosztuje 230 zł. Nie jest to najniższa cena, jednak naszym zdaniem taniej nie da się zakupić dobrze wykonanej jednostki. Za trochę wyższą cenę udało się nam nabyć zasilacz Cooler Master GX 650 za jedyne 320 zł.

Wydajność

Po zakupach sprawdziliśmy, czy kupiony komputer dobrze sprawuje się w testach i grach. Z zakupionej maszyny wycisnęliśmy ostatnie soki i okazało się, że daje ona sobie radę. Oto szczegółowe wyniki testów, które przeprowadziliśmy w rozdzielczości 1920x1200, wyższej niż w większości monitorów obecnych teraz na rynku. Oznacza to, że jeśli użytkownik zdecyduje się na kupno typowego monitora o rozdzielczości 1920x1080, gry będą działać mu o kilka do kilkunastu procent szybciej niż nam.

3DMark 2011 i Heaven

Na początku zdecydowaliśmy się na uruchomienie kilku testów syntetycznych, dzięki którym będziecie mogli porównać złożoną przez nas jednostkę do swojego komputera. W 3DMarku 2011 zdobył on 6364 punkty, co jest bardzo dobrym wynikiem. W teście Unigine Heaven, który bardzo dużą wagę stawia na teselację, nasza konfiguracja zdobyła 32 klatki na sekundę. Podczas testu włączyliśmy czterokrotne wygładzanie krawędzi (antyaliasing) oraz teselację na poziomie ekstremalnym. Jednak testy te-powiedzą nam niewiele na temat wydajności komputera w grach. Nadają się głównie do  porównywania maszyn między sobą.

Wydajność w grach

Tak jak w poprzednim teście, zdecydowaliśmy się na uruchomienie gier w rozdzielczości 1920x1200. Za płynną grę zazwyczaj uznaje się 25 klatek na sekundę, jednak naszym zdaniem rozsądnym zapasem będzie, jeśli za odpowiednią granicę weźmiemy 40 klatek na sekundę. W większości gier nie było trudno uzyskać ten pułap nawet w najwyższych ustawieniach graficznych, ale zdarzyły się takie wyjątki jak Metro 2033. Gra ta wymagała obniżenia poziomu szczegółowości grafiki z "Ultra" na "Wysoki" oraz zablokowania wygładzania krawędzi. Dopiero wówczas udało się uzyskać wynik równy 48 klatek na sekundę. W grze Shogun 2 musieliśmy zrezygnować z teselacji i wygładzania krawędzi. Dzieki temu udało się uzyskać wynik przekraczający 60 klatek na sekundę.

O wiele mniej problemów sprawiały inne gry. Dirt 3 oraz najnowszy Dirt Showdown uzyskały wynik kolejno 71 i 61 klatek na sekundę, oczywiście przy maksymalnych ustawieniach szczegółowości grafiki. Z kolei Warhammer: Dawn of War: Retribution działał z prędkością 81 klatek na sekundę. Bardzo dobra i wyjątkowo ładna strategia Civilization 5 pozwoliła na działanie z prędkością 78 FPS. Także w tym przypadku wszystkie ustawienia były włączone. Także inne tytuły takie jak Mass Effect 3 i XCOM: Enemy Unknown działały nad wyraz płynnie.

Podsumowanie

Możliwe jest stworzenie bardzo szybkiego komputera kosztującego 3500 zł. Oczywiście jeśli użytkownik ma więcej pieniędzy, może zdecydować się na kupno lepszych podzespołów. Przyznam, że jak na razie nie ma sensu kupować lepszego procesora, bo jest to najlepsza jednostka obsługująca cztery wątki, a gry tylko tyle efektywnie obsługują. Z ulepszeniem procesora lepiej czekać do przyszłorocznej premiery architektury Intel Haswell. Jest tylko problem z tym, że układy Haswell będą działać na innej niż dotychczasowej płycie głównej z zupełnie nową podstawką LGA1150. Nie będą one kompatybilne z procesorami Ivy Bridge. Oznacza to, że ulepszenie komputera będzie wymagać też wymiany płyty głównej, a co za tym idzie, będzie sporo kosztować.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: