Komputer jak dyskietka

Evalue ogłosiło skonstruowanie mikrokomputera, który pod względem rozmiarów nie różni się zasadniczo od 3,5-calowej dyskietki. Maszyna wykorzystuje kompatybilny z instrukcjami x86 procesor AMD GX2.

Wykorzystywany w komputerze Evalue EMC-3512 procesor Geode GX2 GX466 taktowany jest zegarem o częstotliwości 333 MHz. Jak ogłasza producent, jego wydajność nie odbiega od wydajności układu VIA C3 466 MHz, podczas gdy pobór mocy jest o połowę niższy niż jakiegokolwiek innego procesora w tej klasie - CPU zużywa zaledwie 0,9 W mocy.

Komputer jak dyskietka

Mikrokomputer ECM-3512 (źródło: Evalue)

Komputer Evalue nie dość, że wykorzystuje procesor w pełni zgodny z listą instrukcji x86, to dodatkowo jest w stanie obsłużyć dwa interfejsy sieciowe 10/100 Mb/s oraz potrafi wygenerować dźwięk stereo.

Na płycie znalazło się także miejsce dla gniazda klawiatury i dwóch portów COM. Możliwe jest ponadto podłączenie do czterech portów USB oraz dwóch napędów Ultra DMA/100.

Mikrokomputer ma znaleźć zastosowanie tam, gdzie liczy się niewielka ilość zajmowanego przez elektronikę miejsca: w cienkich klientach, terminalach czy urządzeniach medycznych. Niewykluczone, że pojawi się również w tak ciekawych projektach, jak JackPC (patrz artykuł: "Komputer w... gniazdku?")