Komputer jak książka

Brytyjska firma GCI zaprezentowała na targach LinuxExpo w Londynie serię komputerów PC o wyjątkowo niewielkich rozmiarach. Największe zaprezentowane "pecety" były wielkości sporej książki - najmniejsze nie przekraczały rozmiarów kasety wideo.

Jeden z nowych komputerów, model Sumicom PC ma rozmiary 25 x 14,6 x 4,6 cm - jest więc niewiele większy od klasycznego napędu CD (który zresztą zawiera). Firma ma również w swojej ofercie komputer prawie o połowę mniejszy - tak mały, że nie można w nim było zamontować napędu CD, ponieważ szerokość minipeceta jest mniejsza od średnicy płyty. Komputer nie ma jeszcze nazwy handlowej, dystrybutor nie ujawnił również jego specyfikacji oraz daty premiery.

Wiadomo za to, że w modelu Sumicom zamontowano m.in. procesor VIA C3 800 Mhz (ponieważ nie wymaga on dodatkowego chłodzenia), 128 MB pamięci RAM oraz 2,5-calowy dysk twardy, wykorzystywany zwykle w notebookach. Taki zestaw ma kosztować ok. 820 USD. Wszystkie komputery GCI sprzedawane są bez systemu operacyjnego.