Komputer lepszy niż telewizor

Wysoka rozdzielczość obrazu to już standard w najnowszych tunerach telewizyjnych. Jakość obrazu dzięki coraz lepszym głowicom telewizyjnym jest już na tyle dobra, że nie odbiega od znanej z telewizorów stacjonarnych. Funkcjonalnością tunery komputerowe prześcigają większość stacjonarnych nagrywarek DVD!


Wysoka rozdzielczość obrazu to już standard w najnowszych tunerach telewizyjnych. Jakość obrazu dzięki coraz lepszym głowicom telewizyjnym jest już na tyle dobra, że nie odbiega od znanej z telewizorów stacjonarnych. Funkcjonalnością tunery komputerowe prześcigają większość stacjonarnych nagrywarek DVD!

Nie zamierzamy po raz kolejny pisać, że tuner telewizyjny do komputera to urządzenie dla osób, które nie chcą zagracać pokoju kolejnym monitorem (tym razem telewizyjnym) i w ten sposób oszczędzają sporo przestrzeni. To oczywiste. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że wyświetlanie obrazu telewizyjnego na monitorze komputerowym to tylko jedna z możliwości najnowszych kart tego typu. Już rok temu najwięksi producenci chipsetów do tunerów TV, Philips i Conexant, zaoferowali dziesięciobitowe konwertery cyfrowo-analogowe, pozwalające na uzyskanie obrazu o zdecydowanie lepszej jakości. Wyższa rozdzielczość, zgodna z pełną rozdzielczością sygnału PAL (720x576 pikseli), zapewnia bogactwo detali i ostrość zdecydowanie większą niż uzyskiwana przez starsze karty telewizyjne.

Zeszłoroczny test cyfrowego zapisu w locie filmów na twardy dysk dowiódł słabej wydajności pecetów. W tym roku przeciętna maszyna nie powinna mieć z podobnymi operacjami najmniejszych problemów. Producenci dopracowali także sterowniki.

Z nagrywaniem w tle

Komputer lepszy niż telewizor

Opłacalność

Komputer lepszy niż telewizor

Wydajność

Teraz tunery nie obciążają procesora komputera tak bardzo, jak niegdyś. Najczęściej jest to obciążenie 15-procentowe, zatem komputer oprócz wyświetlania obrazu telewizyjnego może bez przeszkód wykonywać inne operacje. Oczywiście ten wskaźnik wzrasta do wysokiego poziomu podczas nagrywania obrazu z tunera lub przechwytywania wideo ze źródła zewnętrznego, ale przy konfiguracji komputera z procesorem taktowanym z częstotliwością rzędu 2-2,5 GHz (lub o odpowiedniej wydajności) nie stanowi to większego problemu i wciąż jednoczesna praca na pececie jest możliwa. Odrębną kategorią są tunery ze sprzętowymi koderami MPEG2. Na razie nie spotkaliśmy takich, które kodują materiał wideo w formacie MPEG4, jednak spodziewamy się ich jeszcze w bieżącym roku. MPEG2 jakością odpowiada materiałowi, który znajdziemy na krążkach DVD-Video.

USB na deser

Komputer lepszy niż telewizor

Parametry techniczne i wyniki testów

W teście, którego wyniki publikujemy w bieżącym wydaniu, nie znalazły się tunery telewizyjne z interfejsem USB 2.0. Tym razem skoncentrowaliśmy się na najpopularniejszych modelach wewnętrznych i unikatowych kartach PCMCIA. Dużą grupę tunerów z USB 2.0 postanowiliśmy przetestować osobno, a wyniki przedstawić w jednym z najbliższych wydań.

Podczas kodowania należy zwrócić uwagę na tzw. bitrate (liczbę bitów przypadających na sekundę nagrania). Im jest wyższe, tym jakość obrazu będzie lepsza, ale zwiększy się również objętość pliku wynikowego. Kodowanie sprzętowe możliwe było w wypadku trzech z dwunastu przetestowanych przez nas tunerów. Karta PixelView korzystała z zewnętrznego układu kodującego, a Theatrix z procesorem ATI Theater 550 Pro ze zintegrowanego mechanizmu kodowania. Model wyróżniał się także 12-bitowym przetwornikiem cyfrowo-analogowym i cyfrowym filtrem grzebieniowym 3D.

Prolink PixelView Media Centre [email protected]

Rewelacyjne oprogramowanie i bardzo dobra jakość obrazu. Jeden z nielicznych modeli wyposażonych w sprzętowy koder MPEG2.

Komputer lepszy niż telewizor
Prolink pokazał, jak powinien wyglądać dopracowany w szczegółach tuner TV. Model ten ma być wizytówką firmy, dlatego konstruując go, nie godzono się na wiele kompromisów. Urządzenie wyposażono w nowoczesny chipset Conexant CX2388X, gwarantujący wysoką rozdzielczość obrazu - do 720x576 pikseli. Dodatkowo na karcie zainstalowano sprzętowy koder materiału MPEG2, który zwalnia procesor komputera z mocno go obciążających obliczeń. Ciekawie prezentuje się dołączone oprogramowanie.

Nagraj nawet z zagranicy

Opcja eDrive pozwala na wysłanie do peceta podłączonego do sieci wytycznych dotyczących uruchomienia i zakończenia nagrywania określonej audycji. Wystarczy e-mail z godziną rozpoczęcia i zakończenia nagrania oraz podaniem kanału i gotowe. Jest także tuner radiowy oraz aplikacja do odczytu teletekstu. Doskonały okazał się pilot zdalnego sterowania. Obsługuje nie tylko tuner TV i FM, ale także programowy odtwarzacz DVD, odtwarzacz CD i inne aplikacje, których funkcje sam przypiszesz do przycisków sterownika. W pamięci oprogramowania można zapisać do 181 stacji telewizyjnych.

Komputer lepszy niż telewizor
W tym doskonałym produkcie można także znaleźć kilka wad. Po pierwsze, oprogramowanie nie zostało przetłumaczone na język polski.

Po drugie, obciążenie procesora komputera wynosi około 25 procent, czyli sporo w porównaniu z konkurentami. Na szczęście podczas nagrywania, dzięki dodatkowemu koderowi, system nie będzie dużo bardziej obciążony. Liczba formatów, w których można zapisywać nagrania audio z radia, również mogłaby być większa. Przydałoby się kodowanie w MP3 i WAV. Cena urządzenia jest stosunkowo wysoka, ale naszym zdaniem, warto ją zapłacić, bo jak się okazuje, podobnie wyposażeni konkurenci są często sporo drożsi.

Informacje Action-2, tel. (12) 2546900,http://www.prolink.pl

Cena 362 zł

Oceny

Jakość obrazu telewizyjnego (skala 1-3) 3

Wydajność przechwytywania wideo (skala 1-3) 3

Obciążenie procesora 25 %

Skuteczność automatycznego strojenia (liczba odnalezionych stacji na 60 możliwych) 54

Leadtek WinFast TV 2000 XP Expert

Najlepiej radził sobie w próbach wyszukiwania stacji, a przy tym gwarantował nienaganną jakość obrazu.

Komputer lepszy niż telewizor
Tuner telewizyjny Leadteka jest bardzo dopracowany. Doskonale wykonano samą kartę, która w porównaniu z produktami konkurencji jest bardzo niska (tak jak serwerowe produkty low profile) i zmieści się nawet w miniaturowych komputerach typu barebone. Świetnie przygotowano oprogramowanie użytkowe. Obsługuje ono zarówno tuner telewizyjny, jak i uwzględniony w Leadteku radiowy FM. Sposób połączenia z urządzeniami zewnętrznymi jest dość niestandardowy, ale powodem jest brak miejsca na śledziu. Znajdziemy tam 9-pinowy wtyk, do którego podłącza się rozgałęziacz z wejściami wideo kompozyt, S-Video oraz audio. W innych tunerach gniazda zlokalizowane są najczęściej bezpośrednio na śledziu. Unikatowym rozwiązaniem jest wyposażenie karty w złącze audio, bezpośrednio łączące tuner z kartą dźwiękową wewnątrz komputera. W innych urządzeniach trzeba zazwyczaj zastosować zewnętrzny przewód łączący wyjście audiotunera TV z wejściem liniowym karty dźwiękowej.

Wzorowa funkcjonalność

Komputer lepszy niż telewizor
Całością funkcji sterujemy za pomocą bezprzewodowego pilota. Nie ma nadmiaru przycisków, wywoływanie poszczególnych funkcji jest jasne i proste. Dołączone oprogramowanie także spełniło nasze oczekiwania. Oprócz aplikacji PVR do kompleksowego zarządzania funkcjami tunera telewizyjnego i radiowego dostajemy pakiet Ulead do nagrywania filmów DVD i obróbki materiału wideo. Funkcje użytkowe prezentowane są w sposób czytelny i wygodny. Można, oczywiście, przechwytywać obraz i dźwięk w różnych formatach. Rzadko spotykaną funkcją, którą oferuje Leadtek, jest PIP (wyświetlanie obrazu w obrazie, drugie okno prezentuje sygnał ze źródła zewnętrznego). Karta w małym stopniu obciąża procesor.

Informacje Komputronik, tel. (61) 8359400,http://www.komputronik.pl

Cena 211 zł

Oceny

Jakość obrazu telewizyjnego (skala 1-3) 3

Wydajność przechwytywania wideo (skala 1-3) 3

Obciążenie procesora 13 %

Skuteczność automatycznego strojenia (liczba odnalezionych stacji na 60 możliwych) 54