Komputer mocniejszy od człowieka

Zakończył się wielki pojedynek szachowy pomiędzy arcystrzem Vladimirem Kramnikiem, a komputerem turniejowym Deep Fritz X. Niestety, maszyna okazała się silniejsza...

Komputer mocniejszy od człowieka
Spotkanie odbyło się w Bonn, w Niemczech. Mecze rozgrywano w okresie od 25 listopada do 5 grudnia.

Po wielu niesamowicie wyczerpujących dla człowieka pojedynkach, zwyciężył Fritz (4:2).

Na zwycięstwie maszyny zaważyła druga partia, w której Kramnik, zapominając o skoczku i hetmanie przeciwnika, nieopatrznie wystawił się na mata.

Zdziwienie widzów było tym większe, że sytuacja na szachownicy była bardzo jasna. Po raz kolejny potwierdziła się teoria, że najprostsze sytuacje są przyczyną największych błędów.

Po jednej przegranej i czterech remisach, w szóstej partii, Rosjanin musiał zrobić wszystko, by zakończyć zwycięstwem partię i ostatecznie zremisować w całym pojedynku. Deep Fritz okazał się jednak zbyt silny, co zaowocowało zakończeniem turnieju z wynikiem 4:2 dla programu szachowego.

Wszystkie pojedynki można jeszcze raz obejrzeć na specjalnej szachownicy umieszczonej tutaj.

Fritz X to nie tylko arcymistrz komputerowych szachów, ale również doskonały nauczyciel. Posiada wiele opcji, które ułatwiają użytkownikowi naukę. Program będzie dostępny w Polsce na początku przyszłego roku. Dystrybucji podejmie się firma Techland.