Komputer multimedialny

Komputer z dwurdzeniowym procesorem Intela jest wręcz idealny do prac graficznych, gdzie jego możliwości pracy wielowątkowej już teraz mogą być w pełni wykorzystane.


Komputer z dwurdzeniowym procesorem Intela jest wręcz idealny do prac graficznych, gdzie jego możliwości pracy wielowątkowej już teraz mogą być w pełni wykorzystane.

W wypadku komputera dla osoby zajmującej się półprofesjonalną obróbką grafiki 2D/3D specjalnej uwagi wymaga dobieranie komponentów. Odpowiednio wydajny musi być nie tylko procesor jednostki centralnej, ale także karty graficznej. Procesor to jednak nie tylko megaherce, dlategodo pracy z aplikacjami inżynierskimi i graficznymi polecane są układy przetwarzające wiele wątków jednocześnie. Interfejs pamięci karty graficznej powinien mieć dużą przepustowość, niezbędne są też specjalistyczne sterowniki, współpracujące z najpopularniejszymi aplikacjami 3D.

Nasza konfiguracja

Komputer multimedialny

Aplikacje 3D, typu 3DMax, Maya czy AutoCad bardzo efektywnie potrafią korzystać z wielowątkowego przetwarzania danych, dlatego naturalnym wyborem jest procesor dwurdzeniowy. Niepotrzebna mu nawet bardzo wysoka częstotliwość taktowania, wystarczą 3 GHz, które oferuje polecane przez nas Pentium D 830. Mniej wymagających zadowoli tańsze o blisko 250 zł Pentium D 820, taktowane z częstotliwością 2,8 GHz.

Komputer multimedialny

Konfiguracja podstawowa /rozszerzona

Jeśli kupować kartę graficzną, to model z perspektywicznym interfejsem PCI Express. Co prawda, obecnie nie przyspieszy przetwarzania grafiki, ale pozwoli uniknąć wymiany płyty głównej w nieodległej przyszłości. Płyty z chipsetem Intel 955X nie pozwalają na wykorzystanie kart graficznych pracujących w trybie SLI - mają zainstalowane po dwa gniazda graficzne PCI Express x16, ale tryb SLI jest nieaktywny ze względu na brak certyfikacji NVIDII. Zapewne niedługo to się zmieni, a już teraz niektóre karty serii QuadroFX połączone w pary mogą pracować wydajniej. W ramkach przedstawiamy komputery dostępne na rynku.

Zwróć na to uwagę

W praktyce prędkość pamięci DDR2 nie wpływa na wydajność. Dobre moduły DDR2 533 (z krótkim czasem dostępu) mogą zagwarantować wyższą wydajności niż teoretycznie szybsze pamięci DDR2 667. Nie warto przepłacać - zamiast droższych modułów pamięci lepiej kupić więcej pamięci.

Konfiguracja rozszerzona

W wypadku komputera dla grafika głównym celem jest zwiększenie wydajności podsystemu graficznego i najlepszym sposobem będzie zamiana karty graficznej serii QuadroFX na szybszą wersję - QuadroFX 1300 PCI-Express. Model ten w stosunku do wersji 540 (również z interfejsem PCI-Express) ma szerszy, bo 256-, a nie 128-bitowy interfejs pamięci, co zwiększa przepustowość pamięci karty z 8,8 do 17,6 GB/s. Drugi etap zwiększenia wydajności to inwestycja do dodatkowy 1 GB pamięci ope-racyjnej. Dla osób o szczególnie wysokich wymaganiach odnośnie wydajności polecamy zaopatrzenie się w jeszcze większą pojemność pamięci RAM. Większość popularnych płyt głównych obsługuje od 4 do 8 GB RAM.

Dane techniczne

Konfiguracja podstawowa 5080 zł

Procesor Intel Pentium D830 (3,0 GHz, dwurdzeniowy) 1400 zł

Płyta główna Gigabyte GA-8I955X Royal (chipset Intel 955X) 870 zł

Pamięć 1024 MB, DDR2 533 MHz 650 zł

Karta graficzna NVIDIA QuadroFX 540 PCI Express 1370 zł

Twardy dysk Seagate, 250 GB, SATA 570 zł

Napęd optyczny nagrywarka DVD +/- RW 220 zł

Karta sieciowa Gigabit, zintegrowana z płytą główną

Karta dźwiękowa zintegrowana z płytą główną

Konfiguracja rozszerzona 7090 zł

Pamięć 2056 MB, DDR533 650 zł

Karta graficzna NVIDIA QuadroFX 1300 PCIExpress 2730 zł

<hr size=1 noshade>
Komputer multimedialny
Procesor

W tym komputerze liczy się wydajność obliczeniowa procesora, który potrafi korzystać z wielowątkowości aplikacji, dlatego dwa rdzenie są idealnym wręcz środowiskiem pracy aplikacji graficznych. Pamiętaj, że szybszy procesor kosztuje zdecydowanie więcej, ale nie oznacza to proporcjonalnego wzrostu wydajności. Stąd nasza propozycja - stosunkowo niedrogie procesory dwurdzeniowe Intel Pentium D 820 i 830. Najtańsze dwurdzeniowce AMD są o wiele droższe.

<hr size=1 noshade>

Komputer multimedialny
Dysk

Szybki twardy dysk będzie najodpowiedniejszy, gdy operuje się na wielkich plikach. Warto zainwestować w modele SATA z funkcją NCQ (rdzenne kolejkowanie danych), która wyraźnie zwiększa przyspiesza przetwarzanie danych. Tym, których powyższe rozwiązanie nie zadowala, polecamy połączenie dwóch identycznych napędów w tryb RAID, zwiększający wydajność podsystemu dyskowego.

W omawianym wypadku dyski muszą być, oczywiście, bardzo pojemne - 250-300 GB to odpowiednia wielkość za rozsądną cenę.

<hr size=1 noshade>

Komputer multimedialny
Karta graficzna

Mniej wymagającym osobom zajmującym się obróbką grafiki 3D wystarczy wydajność karty graficznej z procesorem NVIDIA Quadro FX 540. Tym, którym zależy na zwiększeniu wydajności, ale nie chcą wydawać fortuny, polecamy model Quadro FX 1300, wyposażony w 256-, a nie 128-bitowy interfejs pamięci. Obie karty mają specjalne sterowniki i wtyczki do najpopularniejszych programów graficznych.

<hr size=1 noshade>

Komputer multimedialny
Pamięć

1 GB pamięci operacyjnej w wypadku komputera dla grafika lub osoby zajmującej się obróbką dużych plików multimedialnych to absolutne minimum. Konfiguracja 2x512 MB DDR533 zamiast 1x1 GB pracuje w wydajniejszym trybie dwukanałowym. Trzeba to brać pod uwagę już podczas kupowania komputera, bo później okaże się, że co prawda można dodać kolejne dwa układy, ale zajmą one wszystkie wolne gniazda pamięci i chcąc wyposażyć stację roboczą w dodatkową pamięć operacyjną, trzeba wymienić także wcześniej kupione moduły RAM.<hr size=1 noshade>

Maxdata Fusion 6000I

Informacjehttp://www.maxdata.pl

Cena 9399 zł

Procesor Intel Pentium 4 640 (3,2 GHz)

Płyta główna z chipsetem Intel 925X

Pamięć 2x512 MB DDR2 533

Karta graficznaATI FireGL V5100 128 MB

Napęd optyczny DVD +/- RW

Twardy dysk SATA 300 GB

System operacyjny brak

Fujitsu-Siemens Computers Celcius W340

Informacjehttp://www.fujitsu-siemens.com.pl

Cena 5600 zł

Procesor Intel Pentium D 820 (2,8 GHz)

Płyta główna z chipsetem Intel 945G

Pamięć 2x512 MB DDR2 533

Karta graficzna NVIDIA Quadro FX 540

Napęd optyczny DVD +/- RW

Twardy dysk SATA 250 GB

System operacyjny Windows XP Pro PL

Komputronik Geo-PC Power4U XP-3800

Informacjehttp://www.komputronik.pl

Cena 6999 zł

Procesor Intel Pentium D 830 (3,0 GHz)

Płyta główna Gigabyte GA-8I955X Royal Intel 955X

Pamięć 2x512 MB DDR2 533

Karta graficzna NVIDIA Quadro FX 540

Napęd optyczny DVD +/- RW

Twardy dysk SATA 250 GB

System operacyjny Windows XP Pro