Komputer na głowie

Koncern Hitachi zamierza wprowadzić na europejski rynek komputer o nazwie WIA-100NB. Urządzenie to nie jest jednak zwykłym pecetem, czy notebookiem, ale komputerem "ubieralnym", czyli takim, który można dosłownie na siebie założyć. Według Hitachi powinien spotkać się on z zainteresowaniem firm, których pracownicy są często w ruchu i jednocześnie potrzebują stałego dostępu do Sieci.

Koncern Hitachi zamierza wprowadzić na europejski rynek komputer o nazwie WIA-100NB, stworzony we współpracy z firmą Xybernaut. Urządzenie to nie jest jednak zwykłym pecetem, czy notebookiem, ale komputerem "ubieralnym", czyli takim, który można dosłownie na siebie założyć. Według Hitachi powinien spotkać się on z zainteresowaniem firm, których pracownicy są często w ruchu i jednocześnie potrzebują stałego dostępu do Sieci. Występujący w nazwie komputera skrót WIA pochodzi od słów Wearable Internet Appliance (w wolnym tłumaczeniu - "ubieralne" urządzenie internetowe).

WIA-100NB składa się z jednostki centralnej o wymiarach 90x140x26 mm i wadze 310g, wyposażonej w taktowany zegarem o częstotliwości 128 MHz procesor RISC Hitachi SuperH oraz 32 MB pamięci RAM.

Zobacz również:

  • iPad Pro zastąpi Ci MacBooka! Te zmiany to potwierdzają

Cyber-oko

Obraz generowany przez komputer można oglądać na zakładanym na głowę wyświetlaczu, którego ekran znajduje się w odległości ok. 60 cm od oka użytkownika WIA-100NB. Waży on zaledwie 80g, a maksymalna rozdzielczość uzyskanego w ten sposób obrazu wynosi 800 x 600 pikseli (przy 260 tys. kolorów).

Całość uzupełnia pilot, umożliwiający wprowadzanie do komputera tekstu (dzięki zastosowaniu "wirtualnej klawiatury") oraz pełniący rolę myszki. Pilot komunikuje się z jednostką centralną komputera za pośrednictwem interfejsu USB. Zastosowana w komputerze bateria pozwala na trzygodzinną pracę.

Handheld za 9000 zł

WIA-100NB działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows CE, a jego moc obliczeniowa porównywalna jest z wydajnością handheldów. W zupełności wystarcza to jednak to do komfortowego korzystania z Internetu i z prostych aplikacji, typowych dla komputerów naręcznych (np. edytora tekstu czy programów zarządzających informacjami osobistymi). "Ubieralny" komputer Hitachi pozwala na łączenie się z Siecią za pośrednictwem telefonów komórkowych korzystających z technologii GPRS.

Zanim urządzenie pojawi się w sklepach w Europie, Hitachi rozpocznie jego sprzedaż w Japonii. Ma to nastąpić 28 lutego. Dokładna data premiery europejskiej nie jest jeszcze znana, jednak na pewno stanie się to jeszcze w tym roku. Cena WIA-100NB będzie wynosić ok. 2300 USD.

Więcej informacji:

http://www.xybernaut.com

http://www.hitachi.com