Komputer napędzany nogami

W związku z zapowiadanymi podwyżkami cen energii warto zastanowić się nad alternatywnym źródłem zasilania naszego komputera. Z pomocą przyszli studenci z amerykańskiej uczelni MIT. W ramach swojego projektu przygotowali laptopa zasilanego energią naszych mięśni, a dokładniej poprzez jazdę na rowerze treningowym.

Pod okiem swoich wykładowców, studenci stworzyli urządzenie zmieniające energię mechaniczną na elektryczną. Rower do ćwiczeń został przerobiony tak, by dostarczać energię do baterii, która z kolei zasila laptopa.

Cały czas mamy możliwość kontrolowania zapotrzebowania na moc dzięki dwóm monitorom. Górny monitor pokazuje ile energii konsumuje laptop, dolny zaś ile produkuje człowiek. Pedałowanie w umiarkowanym tempie wytwarza około 40 wat mocy, wystarczająco by zasilić notebooka potrzebującego jej około 25 wat. Jeśli jednak zapragniemy zwiększyć jasność bądź obejrzeć film, musimy się liczyć z potrzebą zwiększenia prędkości.

Działające urządzenie zostało udostępnione wszystkim studentom, na jednej z sal do ćwiczeń campusu. Twórcy nie planują póki co masowej produkcji.

Zapraszamy do obejrzenia filmu Komputer napędzany nogami, na którym prezentujemy działające urządzenie, a także rozmawiamy z jego twórcami.