Komputer nie całkiem prawdziwy

Kolejna odsłona w wojnie wirtualnych maszyn - Microsoft zaktualizował Virtual PC 2004 do wersji SP1 i udostępnił go bezpłatnie. Jednocześnie poinformował, że kolejne wydanie, Virtual PC 2007, również bezpłatne, będzie działać w systemie Windows Vista.

Virtual PC 2004 SP1 umożliwia jednoczesne uruchomienie kilku systemów operacyjnych w jednym komputerze.

Virtual PC to aplikacja do tworzenia wirtualnych maszyn i instalowania w nich systemu operacyjnego oraz programów. Umożliwia jednoczesne uruchomienie w realnym komputerze kilku systemów operacyjnych. Ze względu na prosty interfejs i zestaw jedynie podstawowych funkcji powinien zainteresować przede wszystkich tych, dla których ważna jest łatwa obsługa.

Według informacji producenta, Virtual PC działa w Windows 2000/XP. Umożliwia instalację w wirtualnej maszynie systemów z rodziny Windows, DOS oraz OS/2. W przeciwieństwa do programów firmy VMware, np. bezpłatnego VMware Server, nie obsługuje Linuksa czy FreeBSD.

Funkcjonalnie Virtual PC jest najbardziej zbliżony do VMware Server, choć programy te mają nieco inne przeznaczenie (VMware Server służy do instalowania systemowych serwerowych). Więcej różnic widać, porównując Virtual PC z VMware Workstation. Ten drugi program ma kilka przydatnych funkcji, takich jak zapisywanie migawek, klonowanie wirtualnych maszyn czy tworzenie wirtualnych sieci.

Virtual PC potrafi emulować m.in. BIOS, kartę graficzną (S3Trio32/64 4 MB), kartę dźwiękową (Sound Blaster 16 lub AWE 32) i maksymalnie trzy twarde dyski. Oprócz dostępu do wirtualnych dysków pozwala na korzystanie ze stacji dyskietek, napędu CD/DVD, a także z portów LPT i COM. Warto podkreślić, że Virtual PC 2004 SP1 jest zasadniczo aplikacją wykorzystującą wirtualizację, w odróżnieniu od Virtual PC w wersji do Mac OS, która wykorzystuje emulację. Różnica jest istotna, bo emulacja znacznie ogranicza wydajność wirtualnego komputera.

Przydatną funkcją jest &Save State& - jej działanie polega na zapisaniu bieżącego stanu wirtualnego komputera, a następnie natychmiastowym zakończeniu jego pracy. Podczas ponownego włączenia w ciągu paru sekund zostanie wczytany system operacyjny oraz uruchomione poprzednio aplikacje.