Komputer odczytujący myśli?

Włoscy naukowcy opracowali prototyp urządzenia Adaptive Brain Interface (ABI). Po podłączeniu za pomocą elektrod do mózgu, ABI może reagować na wysyłane przez niego sygnały.

Włoscy naukowcy opracowali prototyp urządzenia Adaptive Brain Interface (ABI). Po podłączeniu za pomocą elektrod do mózgu może ono reagować na wysyłane przez niego sygnały. Urządzenie przetestowano już na kilkudziesięciu osobach z Włoch i Wlk. Brytanii. Jedną z nich był całkowicie sparaliżowany Cathal o'Philbin. Po trzech godzinach treningu był on w stanie przekazać do komputera pierwszą informację. Były to słowa "Arsenal Football Club".

Działanie ABI opiera się na interakcji pomiędzy człowiekiem a komputerem. Komputer podpowiada słowa (lub poszczególne litery ze słów), człowiek je akceptuje lub nie. Z drugiej strony urządzenie, którego opracowanie zajęło dwa lata i kosztowało 2 miliony USD, też się "uczy", kojarząc sygnały ze słowami i wzbogacając swój słownik. ABI można podłączyć do dowolnego szybkiego PC wyposażonego w Windows 2000. Na razie jednak nie wiadomo, czy (i kiedy) urządzenie wejdzie do produkcji i ile będzie kosztować.


Zobacz również