Komputer poprawi twój wygląd

Izraelscy programiści stworzyli oprogramowanie, które umożliwi optymalizację wyglądu twarzy. Zmianom mają podlegać tylko niektóre jej elementy i tylko w takim stopniu, aby nie zmieniać jej ogólnego wyglądu.

Według autorów projektu, efekt zastosowania ich oprogramowania może być niesamowity. Przepuszczenie przez "maszynę piękności", jak nazywają program niektóre media izraelskie, twarzy pięknej modelki sprawiło, że stała się ona jeszcze bardziej atrakcyjna. Program nie zmienił kształtu jej lekko wykrzywionego nosa, jednak sprawił, że ogólny wygląd twarzy uległ znacznemu polepszeniu.

Jak zaznaczają programiści, ich dzieło nie ma sprawić że ludzie będą wyglądać tak samo idealnie. Efektem jego działania ma być to, że stworzona w ten sposób twarz będzie tylko postrzegana jako bardziej atrakcyjna, bez znacznych jej modyfikacji.

Według profesora Dani Lischinskiego z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jeruzalem, technologia ta może być wykorzystana np. na portalach, na które użytkownicy będą wysyłać swoje zdjęcia w celu poprawy swojego wyglądu. Posłuży też ona osobom, które będą chciały poddać się operacji plastycznej. Dzięki programowi będą one mogły zobaczyć jaki będzie efekt takiego zabiegu. Z tak wykonanym zdjęciem będą one mogły pójść do swojego chirurga plastycznego.

Lischinski zdaje sobie sprawę, że jedną z krytykowanych cech programu może być to, że zmodyfikowana, nawet w niewielkim stopniu, twarz może utracić swój charakterystyczny urok. W związku z tym uważa on, że z programu należy korzystać bardzo ostrożnie, a na chwilę obecną największe zastosowanie komercyjne może on znaleźć np. w agencjach modelek. Dzięki programowi możliwa będzie optymalizacji wyglądu twarzy w celu jej późniejszego umieszczenia na fotografiach.