Komputer rozpozna piosenkę

Zespół naukowców stworzył system komputerowy Omras, który potrafi rozpoznawać melodię - nie tylko pojedyncze dźwięki, ale również złożone kompozycje. Technologia taka może posłużyć np. do opracowania nowego systemu wyszukiwania muzyki w Internecie - może już niedługo zamiast wpisywać w Google.com tytuł piosenki, wystarczy zanucić jej fragment?

System stworzony został przez brytyjskich i amerykańskich naukowców. Omras to skrót od "online music recognition and searching" - czyli: "sieciowy system rozpoznawania i szukania muzyki". Omras potrafi wyodrębnić ze skomplikowanego, polifonicznego (np. granego przez orkiestrę) utworu jego najważniejsze elementy i na ich podstawie zidentyfikować kompozycję. Dzięki temu, jak tłumaczy Kate Hunter z Uniwesytetu w Londynie, Omras rozpozna piosenkę zarówno wtedy, gdy grać ją będzie orkiestra, jak i siedmiolatek.

W tej chwili trwają testy nowego systemu - na razie jego możliwości są dość skromne, ponieważ rozpoznaje jedynie ok. 3 tys. kompozycji. Rozszerzenie ich katalogu jest jednak stosunkowo proste - wystarczy wprowadzić do bazy danych kolejne "wzorce". Dodawanie kolejnych "próbek" wiąże się jednak z dość poważnymi kosztami - niezbędne jest bowiem zapłacenie tantiem ich autorom. Dlatego też naukowcy szukają już możliwości komercyjnego wykorzystana Omras. Jedną z propozycji jest stworzenie internetowej wyszukiwarki piosenek, w której, zamiast wpisywania tytułu piosenki, wystarczyłoby zanucić jej fragment. Swoją drogą, to świetne rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy nigdy nie mogą zapamiętać nazwy zespołu i tytułu ulubionej piosenki.