Komputer sieciowy Sony

Sony przedstawia internetowy komputer działający pod kontrolą systemu operacyjnego firmy Be.

Jednym z ciekawszych urządzeń, jakie firma Sony wprowadzi na rynek w bieżącym roku, będzie domowe centrum rozrywki sieciowej, nazwane eVilla. Odbiorcami urządzenia mają być gospodarstwa domowe, w których nie ma jeszcze komputera.

eVilla jest wyposażona w piętnastocalowy monitor, lecz nie ma pamięci wewnętrznej, na której można by zapisywać dane pobrane z Internetu. Zamiast tego urządzenie dysponuje czytnikiem opracowanych przez Sony pamięci Memory Stick, a także dwoma wejściami USB, do których można podłączyć drukarkę i napęd pamięci zewnętrznej (np. Iomega Zip).

Unikatową cechą eVilli jest platforma programowa, pod której kontrolą pracuje urządzenie. Jest to system operacyjny BeIA, opracowany przez firmę Be.

Cena eVilli została ustalona na 500 USD, co - jak przyznają przedstawiciele producenta - jest kwotą zaniżoną w stosunku do kosztów produkcji. Sony liczy jednak, że dzięki temu, a także niskiej opłacie abonamentowej za dostęp do sieci, wynoszącej ok. 22 USD, uda się zachęcić do nabycia urządzenia ludzi, którzy nie kupują komputera ze względu na jego koszt.