Komputer sterowany myślami

Na tegorocznych targach Cebit niewielka firma z Austrii zaprezentowała urządzenie umożliwiające pisanie tekstu na komputerze wyłącznie z użyciem umysłu. System elektrod mierzy aktywność wybranych obszarów mózgu, a specjalne oprogramowanie pozwala przekształcić pomiar na ruch kursora lub wprowadzenie znaku.

Urządzenia odczytujące pracę mózgu z dokładnością przypominającą czytanie myśli nie są już dzisiaj niczym nowym. Maszyny takie wykorzystywane są w diagnostyce medycznej, a także w leczeniu różnych schorzeń za pomocą biologicznego sprzężenia zwrotnego (tzw. biofeedback).

Urządzenie firmy Guger Technologies zaprezentowane na targach Cebit nie potrafi tak naprawdę odczytywać myśli, ale dokładnie mierzy drobne zmiany aktywności różnych części mózgu. Urządzenie wymaga precyzyjnego dostrojenia do użytkownika, co może zająć nawet kilka godzin.

Komputer sterowany myślami

Zestaw elektrod odczytuje aktywność mózgu. (zdj. James Niccolai / IDGNS)

Pisanie tekstu za pomocą umysłu nie jest wydajne: urządzenie jest w stanie odczytać tylko kilkanaście znaków na minutę. Rozwiązania tego typu są jednak niezwykle przydatne dla osób niepełnosprawnych, które nie mogą komunikować się z komputerem w inny sposób. W ciągu kilku lat urządzenia tego typu mają stać się na tyle precyzyjne, że będą mogły być używane np. jako alternatywne sterowanie w grach komputerowych.