Komputer to podstępny oprawca. Bolący nadgarstek, piekące oczy...

Zmęczenie oczu, bóle głowy, pleców, karku lub nadgarstków - to niektóre z objawów świadczących o tym, że w niewłaściwy sposób pracujesz przy komputerze.


Temat ergonomii pracy z komputerem powraca przy okazji kolejnych badań nad tą problematyką. Jak wynika z ogólnopolskiego badania "Polacy w pracy biurowej - ergonomia komputerowego stanowiska pracy" przeprowadzonego przez firmę Fellowes, aż 98 % stanowisk komputerowych w firmach w mniejszym lub większym stopniu nie spełnia wymogów ergonomii.

Badanie wykonano w ramach corocznej, ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Ergotest" promującej bezpieczeństwo pracy biurowej. Wyniki ankiety "Ergotest" pokazują, że aż 58 % badanych pracuje "w bardzo złych warunkach - ich stanowiska nie spełniają żadnych warunków 'zdrowego miejsca pracy' i przepisów prawnych."

Co gorsza, wyniki najnowszego badania potwierdzają to, co zdołano ustalić w latach poprzednich - w Polsce prawie nie ma w pełni bezpiecznych stanowisk pracy przy komputerze.

Dzieje się tak mimo, że w miejscu pracy obowiązek "ergonomicznego rozmieszczenia elementów stanowiska pracy" ciąży na pracodawcy. Pracownicy nie zdają sobie jednak sprawy ze swoich uprawnień, a spośród przedstawicieli władz spółek zaledwie 48% jest świadomych tych wymagań - informuje spółka Fellowes.

Przykłady niewłaściwych pozycji zajmowanych podczas pracy z komputerem. Czerwone punkty to części ciała szczególnie narażone na urazy.

5 ważnych zasad prawidłowej postawy przy komputerze
  • nie garb się siedząc, dobierz odpowiednią wysokość siedziska,
  • podpieraj plecy, zwłaszcza w okolicy lędźwiowej. Przedramiona opieraj na podłokietnikach,
  • unikaj skrętu tułowia,
  • nie ściskaj kurczowo myszy i nie uderzaj mocno w klawisze podczas pisania,
  • nie pisz na klawiaturze rozmawiając jednocześnie przez telefon, a słuchawkę trzymając między szyją a ramieniem
.

Nie dość, że użytkownicy męczą się z komputerem w pracy (oczywiście ci, którzy pracują za biurkiem) to po powrocie do domu również lekceważą swoje zdrowie. A przecież w warunkach domowych sami jesteśmy za to odpowiedzialni. Mimo to siadamy z notebookiem na kanapie, na podłodze, trzymamy go na kolanach - bo "tak wygodniej". Ale czy na pewno?

Gdzie popełniamy błędy

Najczęstszy błąd w "konfiguracji" stanowiska pracy to złe ustawienie monitora - ekran powinien być ustawiony na wprost, w odległości "na wyciągnięcie ręki" i to w ten sposób, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu użytkownika lub nieco niżej. Tymczasem użytkownicy nagminnie ustawiają monitory nieco z boku, nie dbając też o wysokość, na jakiej znajduje się panel, ani odległość z jakiej na niego patrzą.

Korzystamy z za wysokich biurek, za daleko odsuwamy od siebie klawiatury, przez co zbytnio obciążamy kończyny górne i kręgosłup, bo przy okazji garbimy się. W ten sposób łatwo nabawić się tzw. syndromu RSI (Repetitive Strain-Injury Syndrom), którego objawem są bóle kończyn na odcinku dłoń-bark (przedramię, ramię, szyja i łopatki).

Jak skonfigurować stanowisko pracy


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: