Komputer w... gniazdku?

Firma Chip PC zaprezentowała komputer JackPC, który nie tylko przypomina, ale wręcz jest jednym dużym gniazdkiem. Firma swój wyrób nazywa przykładem "rewolucyjnej idei 'komputer w-ścianie'" - umożliwia on zbudowanie cyfrowego domu albo biura bez plątaniny kabli i potykania się o szumiące maszyny. Wystarczy jeden, schowany głęboko w szafie serwer multimediów.

Komputer JackPC

Komputer JackPC

Wszystkie elementy JackPC zostały upakowane w ten sposób, by zmieściły się pod obudową gniazdka sieci LAN. Komputery - z racji montażu w ścianie lub listwie - są doskonale zabezpieczone przed kradzieżą, a energię elektryczną czerpią z LAN-u. Pobór mocy jest bardzo niski - do poprawnego funkcjonowania JackPC potrzebuje ledwie 5 W.

Gniazdka w komputerze umożliwiają podłączenie monitora, głośników oraz - przy pomocy portów USB - klawiatury, myszy czy innych urządzeń. JackPC wyposażono w przeglądarkę internetową (MSIE6) i pakiet Microsoft Remote Desktop Client, dzięki któremu jest on w stanie korzystać z pulpitu udostępnionego na innej maszynie.

JackPC wykorzystuje RISC-owe procesory AMD taktowane częstotliwością 333 lub 500 MHz, zamontowano w nim 32/64 MB pamięci flash i 64/128 MB RAM-u.

Więcej informacji: witryna producenta


Zobacz również