Komputer w pasku

Xybernault, producent komputerów, montowanych na różnych częściach ubioru, przedstawił nowe urządzenie Mobile Assistant V (MA-V). Jego największą zaletą jest możliwość sterowania urządzeniem za pomocą głosu.

Xybernault, producent komputerów, montowanych na różnych częściach ubioru, przedstawił nowe urządzenie Mobile Assistant V (MA-V). Jego największą zaletą jest możliwość sterowania nim za pomocą głosu. Zestaw składa się z jednostki centralnej przyczepionej do paska, ekranu ciekłokrystalicznego zakładanego na głowę, mikrofonu, słuchawek i klawiatury umieszczonej na nadgarstku.

MA-V wyposażony jest w program rozpoznawania mowy, co pozwoli użytkownikom na pracę na komputerze bez użycia rąk. Przenośne systemy komputerowe, które produkuje Xybernault, znajdują zastosowanie w sytuacjach, w których ze względu na zbyt duże rozmiary nie sprawdzają się laptopy. MA-V są szczególnie przydatne w ciasnych pomieszczeniach. Komputerów "ubieralnych" używają np. technicy, programując elektroniczne urządzenia w samolotach.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że system MA-V jest o 30% lżejszy od swojego poprzednika MA-4TC i waży tylko 900 gramów. Jest on także wyposażony w porty: USB, IEEE 1394 oraz Compact Flash. Mobile Assistant jest wyposażony w procesor Intel Celeron 500 MHz, pamięć 128 MB SDRAM i 2 GB mikrodysk. MA-V może współpracować z systemami Widnows 98 i 2000, Unix lub Linux. Urządzenie ma się pojawić na rynku w połowie czerwca. Jego sygerowana cena ma wynieść 3995 USD.


Zobacz również