Komputer w sieci

Komputer, który nie jest podłączony dzisiaj do sieci, to zaledwie namiastka komputera. Olbrzymie nakłady sił i środków są zatem angażowane w to, abyśmy mogli podłączyć się do sieci zawsze i wszędzie.


Komputer, który nie jest podłączony dzisiaj do sieci, to zaledwie namiastka komputera. Olbrzymie nakłady sił i środków są zatem angażowane w to, abyśmy mogli podłączyć się do sieci zawsze i wszędzie.

Wielu osobom, które na stałe korzystają z Internetu np. w pracy, trudno uwierzyć i przypomnieć sobie, jak wyglądała ich praca w czasach przedinternetowych. A przecież jeszcze kilka-kilkanaście lat temu nawet w obrębie małego biura dane przenoszone były nierzadko na dyskietkach pomiędzy poszczególnymi komputerami. Dziś podstawowe interfejsy sieciowe są domyślnie instalowane w większości komputerów, bo nawet jeśli nikt ich nie wykorzysta, to taniej je zintegrować w całej linii produktu niż przygotowywać dwie jego wersje.

Trend 1. Sieci bezprzewodowe

Komputer w sieci

Wystarczy punkt dostępowy, karta i sieć bezprzewodowa działa. Niedługo dostęp do Internetu będzie możliwy z bardzo wielu miejsc publicznych.

Sieci bezprzewodowe to gorący temat, który dopiero zbliża się do momentu prawdziwej eksplozji zainteresowania. Wciąż pozostają do rozwiązania różnego rodzaju problemy techniczne, ale nie ulega wątpliwości, że swoboda, jaką daje bezprzewodowy dostęp do sieci, w końcu przeważy. Decydującym elementem w 2004 roku może się okazać sprzedaż notebooków Centrino - jeśli będzie duża, zgodnie z przewidywaniami, to powinien nastąpić gwałtowny rozwój sieci bezprzewodowych. Wynika to z faktu, że układ sieci bezprzewodowej jest zintegrowany w każdym notebooku tej klasy.

Rozwój sieci bezprzewodowych następuje jednak w nieco inny sposób, niż początkowo przypuszczano. Stosunkowo powoli nową technologię wprowadzają firmy. Powód jest jeden - zwykle mają doskonale działającą sieć kablową i nie są skłonne do nieuzasadnionych wydatków. Czasami decydują się jedynie na zainstalowanie dostępu bezprzewodowego np. w salach konferencyjnych czy innych pomieszczeniach użyteczności publicznej. Najbardziej spektakularny jest jednak rozwój sieci bezprzewodowych w miejscach publicznych - na lotniskach, dworcach, w restauracjach. Znacznie bardziej zaawansowane są w tym kraje na zachód od nas, ale również w Polsce pojawiają się pierwsze oznaki postępu. WLAN działa na Okęciu, w niektórych hotelach, w pewnym centrum handlowym w Warszawie, ma się pojawić na stacjach Orlenu. Wyjątkowym przykładem jest Rynek w Krakowie, w całości objęty zasięgiem z możliwością darmowego dostępu do Internetu.

Rok 2004 powinien przynieść kilka istotnych zmian, m.in. transformację do szybszych standardów niż obecnie najbardziej rozpowszechniony 802.11b (11 Mb/s). Przykładowo, już wkrótce pojawi się w sprzedaży unowocześniona wersja Centrino, z modułem sieciowym w standardzie 802.11a (54 Mb/s). Oprócz tego powinien nastąpić dalszy rozwój mechanizmów zabezpieczeń. Wciąż w tym zakresie najpowszechniej używany jest mało skuteczny algorytm szyfrowania WEP, który daje się łatwo ominąć.

Trend 2. Voice Over WLAN

Ten trend, dopiero się rozwijający, związany jest, oczywiście, z rosnącą popularnością sieci bezprzewodowych i jest naturalnym rozwinięciem koncepcji VoiceOverIP. VoIP pozwala przesyłać rozmowy telefoniczne poprzez łącza internetowe. W wielu nowoczesnych firmach wykorzystuje się elementy tego rozwiązania, np. cała wewnętrzna sieć telefoniczna działa w systemie VoIP, a dopiero na zewnątrz specjalny serwer - brama dokonuje konwersji sygnału i przekazuje go do sieci telefonicznej. VoWLAN idzie o krok dalej. Skoro w firmie działa sieć bezprzewodowa, dlaczego nie wykorzystać jej również do transmisji rozmów? Powstały już pierwsze aparaty telefoniczne właśnie do pracy w sieci WLAN. Jednym z głównych dostawców odpowiedniej infrastruktury sieciowej jest Cisco, telefony produkuje np. firma Symbol.

Potencjał takiego rozwiązania jest bardzo duży. Wybiegając nieco dalej myślą, poza 2004 rok, możemy wyobrazić sobie taki, bardzo prawdopodobny scenariusz. Telefon WLAN wyposażony jest we wbudowanego klienta VPN (Virtual Private Network). Pracownik, przebywający na przykład na lotnisku z siecią WLAN, łączy się poprzez VPN z biurem i może prowadzić normalną rozmowę telefoniczną. Połączenie jest zabezpieczone przed podsłuchem, a jeśli dostęp do WLAN jest darmowy, to rozmowa nic nie kosztuje, nawet jeśli lotnisko jest na drugim końcu świata.

Trend 3. Dostęp szerokopasmowy

Najwięksi polscy operatorzy telekomunikacyjni intensywnie ostatnio inwestują w rozwój szerokopasmowych usług dostępowych, czego efektem jest szybki wzrost liczby ich użytkowników. Naturalna tego konsekwencja to zwiększone zapotrzebowanie na odpowiedni sprzęt dostępowy. Sprawa jest o tyle poważna, że np. Telekomunikacja w ramach usługi Neostrada+ oferuje ostatnio modemy DSL podłączane przez port USB. Ich wadą jest brak możliwości podłączenia do sieci lokalnej, dzięki czemu na przykład osoba korzystająca jednocześnie z domowego komputera stacjonarnego i notebooka mogłaby mieć dostęp do sieci z obydwu maszyn.

Dlatego w 2004 roku powinien nastąpić prawdziwy rozwój urządzeń dostępowych do domu i małego biura. Będą to przede wszystkim modemy DSL z wbudowanym routerem i przełącznikiem. Do takiego urządzenia można zwykle podłączyć cztery komputery, co wystarczy, żeby móc korzystać z kilku komputerów z łącza internetowego. Konfiguracja jest banalna, odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej.

Trendy w pigułce

Zalety

Sieci bezprzewodowe - wygoda, coraz większa szybkość i poczucie komfortu, jakie daje eliminacja kolejnego kabla z biurka.

Wady

Modemy DSL podłączane przez USB - dlaczego operatorzy sądzą, że wszyscy użytkownicy mają tylko jeden komputer w domu?