Komputer w słuchawce

Oto urządzenie, które zdaje się oferować przedsmak efektu UMTS - telefonię komórkową trzeciej generacji. Motorola Accompli to bardzo udane połączenie palmtopa z telefonem.

Oto urządzenie, które zdaje się oferować przedsmak efektu UMTS - telefonię komórkową trzeciej generacji. Motorola Accompli to bardzo udane połączenie palmtopa z telefonem.

Dotychczas bywało albo za duże (seria Communicator Nokii) lub za mało atrakcyjne (choćby Ericsson R380). Accompli 008 jest kompilacją wielu najlepszych cech tych telefonów.

Po pierwsze wymiary. Aparat mieści się w dłoni, ma lekko zaokrąglone, opływowe kształty, ok. 10 cm długości, 6 cm szerokości i 2,8 cm grubości, co przy wadze nieco ponad 150 g pozwala nosić go bez problemu w kieszeni. Nowa Motorola została wyposażona w monochromatyczny dotykowy ekran LCD o wymiarach 320 x 240 pikseli (2,6 cala) przykryty klapką, która po otwarciu jest słuchawką. W aparacie są dwa przyciski: nawigacyjny i funkcyjny, nie ma natomiast klawiatury. Wszystkich czynności - wpisywania numeru, notatki czy SMS-u dokonuje się za pomocą rysika znanego posiadaczom komputerów Palm i Pocket PC. Tak jak w przypadku miniaturowych komputerów, w każdej chwili można wybrać pomiędzy pismem ręcznym a wirtualną klawiaturą alfanumeryczną. Z boku urządzenia znajduje się wielofunkcyjny przycisk-rolka, którym można wykonywać najprostsze czynności, np. wybierać numery z książki telefonicznej.

Trudno pokrótce opisać wszystkie funkcje aparatu pracującego z systemem operacyjnym Motorola OS. Najistotniejsze są możliwości komunikacyjne: poza dwusystemowym (900/1800) telefonem GSM urządzenie ma przeglądarkę WAP, klienta poczty elektronicznej zgodnego z najważniejszymi protokołami, może wysyłać SMS-y (także w trybie Chat) i faksy oraz oferuje możliwość ściągania z Internetu bezpośrednio do telefonu oprogramowania, dzwonków i grafik poprzez Wireless Java. Wszystkie wymienione operacje przebiegają niezwykle sprawnie dzięki obsłudze szybkiej, pakietowej transmisji danych (GPRS). Brak wbudowanej przeglądarki stron WWW jest zrekompensowany możliwością wykorzystania Accompli jako szybkiego modemu GPRS podłączonego kablem lub złączem podczerwieni do komputera. Samo nawet surfowanie po witrynach WAP przy tak dużym wyświetlaczu i praktycznie stałym, szybkim połączeniu, jest bardzo wygodne.

Accompli ma też terminarz z notatnikiem, kalendarzem, budzikiem z czasem strefowym a w książce telefonicznej mieści się aż 1000 wpisów. Istnieje możliwość nagrywania notatek głosowych (3 minuty) oraz komponowania własnych melodii (aż 32) - co ciekawe, także za pomocą efektownej wirtualnej klawiatury syntezatora. Z dodatków warto jeszcze wymienić alarm wibracyjny, przelicznik walut, rozbudowany kalkulator oraz trzy gry.

W zestawie z Accompli znajduje się obszerna instrukcja obsługi, kabel szeregowy do podłączenia komputera oraz CD-ROM z oprogramowaniem synchronizacyjnym i sterownikami modemu. Accompli to produkt udany i jest ciekawym rywalem Communicatora Nokii. Można żałować, że nie ma kolorowego wyświetlacza, jednak poważnie skróciłby czas pracy baterii i podwyższył cenę. Opisywany egzemplarz miał jeszcze menu i dokumentację po angielsku. Czy to się zmieni i jaka będzie cena urządzenia, jeszcze nie wiadomo.