Komputer w słuchawce

Coraz częściej można kupić telefony, które mają więcej wspólnego z miniaturowymi komputerami niż z poczciwymi komórkami... Przedstawiamy trzy z nich: Nokię Communicator 9210, Ericssona R380 i VisorPhone firmy Handspring.


Coraz częściej można kupić telefony, które mają więcej wspólnego z miniaturowymi komputerami niż z poczciwymi komórkami... Przedstawiamy trzy z nich: Nokię Communicator 9210, Ericssona R380 i VisorPhone firmy Handspring.

Nokia 9210

Wprowadzając pierwszy model Communicatora o symbolu 9000, Nokia stała się pionierem kategorii połączenia palmtopa i telefonu komórkowego. Model 9210, najnowsze wcielenie tego wielofunkcyjnego urządzenia, umacnia pozycję fińskiego koncernu i wskazuje drogę ku urządzeniom UMTS.

Communicator zawsze wzbudzał zachwyt, oferując za rozsądną cenę wysokiej klasy telefon GSM z funkcjami rozbudowanego asystenta cyfrowego. Model 9210 kontynuuje tę tradycję: stając się obiektem pożądania biznesmenów i wymagających użytkowników.

Wzornictwo nowego Communicatora, choć zbliżone do poprzednika, zyskało nieco miękkości i elegancji, a ekran telefonu jest teraz podświetlany miłym, niebiesko-fioletowym światłem. Niestety, mimo zachowania rozmiarów 9110, najważniejsze i najdroższe akcesoria od 9110 - zestaw samochodowy czy ładowarka biurkowa - będą bezużyteczne: złącze telefonu zostało przesunięte bliżej tylnej ścianki obudowy. Waga aparatu zmniejszyła się o 9 g do 244 g.

Z tyłu 9210 znajdują się dwie klapki: jedna pozwala na wyjęcie baterii i dostęp do karty SIM, druga umożliwia wymianę karty pamięci MMC.

Po otwarciu Communicatora widać nowy, bardzo dobrze czytelny ekran 640 x 200 z aktywną matrycą, wyświetlający 4096 kolorów. Matryca TFT emituje na tyle silne światło, że nawet w całkowitej ciemności można - choć z kłopotami - korzystać z klawiatury. Szkoda jednak, że Nokia wciąż nie widzi potrzeby stosowania ekranu dotykowego.

Klawiszom nadano ergonomiczny kształt (są większe i wklęsłe), zmieniając nieco ich funkcje i rozmieszczenie. Klawisze kursora połączono w jeden przycisk nawigacyjny (co czasem utrudnia poruszanie się po menu). Pojawił się przycisk Chr do wprowadzania znaków diakrytycznych (w tym polskich) i aktywacji funkcji dodatkowych. Klawisze szybkiego dostępu do aplikacji pozostały, lecz większość z nich zmieniła przeznaczenie.

Co w środku

Podstawą modelu 9210 jest 32-bitowy procesor RISC oparty na ARM-9, wspomagany 8 MB pamięci SDRAM i pamięcią zewnętrzną na wymiennych kartach MMC (do telefonu jest dołączana karta 16 MB). Ponadto Communicator dysponuje 14 MB pamięci na aplikacje.

Sprzęt pracuje pod kontrolą nowego systemu operacyjnego Symbian EPOC 6.0, zaś wirtualna maszyna Personal Java pozwala uruchamiać programy i skrypty napisane w tym języku.

Telefon jest dwuzakresowy (GSM 900/1800), a modem działa w trybie szybkiego przesyłania danych HSCSD (dostępnym w sieci Plus GSM), w którym informacje są odbierane z maksymalną szybkością 43,2 Kb/s, choć niestety nie obsługuje GPRS.

Aplikacje

Nowy Communicator dzieli środowisko programowe na 8 grup, którym przyporządkowano odpowiednie klawisze szybkiego dostępu: Desk, Telephone, Messaging, Internet, Contacts, Calendar, Office i Extras.

Desk to po prostu pulpit, który służy do umieszczania ikon skrótów do najczęściej używanych aplikacji czy dokumentów. Zarówno obrazy tła, jak i zestawy kolorystyczne interfejsu można zmieniać, lecz zmiana kolorystyki wymaga restartu urządzenia przez wyjęcie baterii.

Aplikacja Telephone ma wszystkie narzędzia związane z nawiązywaniem i odbieraniem połączeń, dostępne także z modułu telefonu, oraz umożliwia nagrywanie rozmów. Nokia 9210 pokazuje na bieżąco czas i koszt połączenia (jeśli jest zdefiniowany), a funkcja głośnomówiąca telefonu pozwala np. przeglądać dokumenty tekstowe czy pocztę e-mail podczas rozmowy.

Pod nazwą Messaging kryje się aplikacja do zarządzania wiadomościami SMS, faksami i pocztą e-mail. Wiadomości można wysyłać do kilku odbiorców jednocześnie. W przypadku SMS-ów dłuższych niż 160 znaków Communicator pyta o zgodę na podzielenie treści i wysłanie jej w kilku wiadomościach.

O liczbie znaków jednak mówi dopiero przy próbie wysłania SMS-a, a nie w trakcie jego redagowania.

Akceptowane są znaki Unicode dla języka polskiego. W przeciwieństwie do modelu 9110, SMS-y można też wysyłać z samego telefonu (bez otwierania modułu PDA), nie ma jednak ułatwiającego pisanie słownika T9.

Pocztę e-mail można pobierać i wysyłać z kont POP3 lub LDAP. Załączniki w formatach MS Word, Excel czy Power-Point można odczytać i edytować, choć pliki o dużych rozmiarach powodują problemy. Edytor wiadomości e-mail pozwala na użycie HTML.

Mimo że są obsługiwane polskie czcionki, to w pobieranej poczcie wielokrotnie były one źle rozpoznawane (to prawdopodobnie wynik niewłaściwego kodowania MIME - patrz opis przeglądarki WWW). Communicator bez problemu natomiast wychwytywał numery telefonów, adresy e-mail czy URL zawarte w wiadomościach.

Proces wysyłania i odbierania poczty może dotyczyć wybranego konta albo wszystkich jednocześnie. Pobieranie poczty odbywa się po dokonaniu ręcznej selekcji wiadomości na podstawie ściągniętych nagłówków albo automatycznie wg np. kryterium wielkości.

W grupie Internet znalazły się dwie przeglądarki: WAP i WWW. Ta druga jest znacznie szybsza niż w modelu 9110. Obsługuje HTML w wersji 3.2, a także ramki, tabele, SSL i JavaScript. W większości przypadków strony WWW były przez nią poprawnie przetworzone, jednak nie radziła sobie z kodowaniem polskich znaków. O ile odczyt stron jest wówczas tylko utrudniony, to wypełnianie pól formularzy z użyciem polskich znaków diakrytycznych wręcz niemożliwe. Zarówno na ten problem, jak i związany z MIME (poczta e-mail) jest na razie tylko jedno rozwiązanie: kupno i instalacja pakietu lokalizacyjnego PSILoc+, który polonizuje cały system.