Komputer z gniazdka

Firma Chip PC Technologies wprowadza do sprzedaży ciekawy komputer typu "thin client". W całości mieści się on w gniazdku montowanym w ścianie.

Komputer z gniazdka

Jack PC

Jack PC należy do kategorii tzw. "thin clients" a więc komputerów bez twardego dysku i peryferiów, mającego zapewnić użytkownikowi uruchamianie jako terminal aplikacji czy przeglądanie zasobów sieci. Najciekawsze w nim jest jednak to, iż cała elektronika upchnięta została w kostce przypominającej zwykłe gniazdko elektryczne.

Jack PC "na pokładzie" ma oparty na architekturze RISC procesor AMD z zegarem taktowanym z częstotliwością 500MHz oraz 128 MB pamięci RAM. Za pamięć stałą służy mu układ flash o pojemności 64MB. Użytkownik dostaje do dyspozycji gniazdo VGA (lub w najdroższej wersji złącze DVI), wyjście audio i 4 porty USB. Komputer wykorzystuje również technologię Power-over-Ethernet, która pozwala funkcjonować urzadzeniom sieciowym bez dodatkowego źródła zasilania.

Nad całością kontrolę sprawuje Windows CE, kilka aplikacji klienckich oraz Internet Explorer 6.

Jack PC w sklepach pojawi się w ciągu najbliższych tygodni (premiera zapowiadana jest na połowę czerwca), w cenie 392 USD. Nie wiadomo czy lub kiedy urządzenie dostępne będzie w Polsce.

Więcej: Chip PC Technologies