Komputer za 49 USD: VIA APC Android PC

Firma VIA wprowadziła do swojej oferty bardzo interesujący komputer noszący oznaczenie APC Android PC. Urządzenie, które może stanowić idealne dopełnienie kina domowego, zostało wycenione na zaledwie...49 USD!


Z przyjemnością zauważyłem, że na rynku zaczynają pojawiać się bardzo tanie komputery, na które może sobie pozwolić praktycznie każdy. Ostatnim przedstawicielem tego typu urządzeń był opisywany przeze mnie komputer Raspberry Pi, którego tańsza wersja została wyceniona na zaledwie 25 USD, natomiast droższa na 35 USD.

VIA atakuje

Dzisiaj mam z kolei okazję przybliżyć wam komputer firmy VIA, który również cechuje się atrakcyjną ceną wynoszącą w jego przypadku 49 USD.

Urządzenie, które dostarczane jest w postaci płyty głównej uzbrojonej we wszelkie potrzebne podzespoły, nosi oznaczenie APC Android PC i pracuje pod kontrolą systemu Google Android 2.3, który został poddany pewnym zmianom pozwalającym mu na obsługę klawiatury i myszki. Jego sercem jest pracujący z częstotliwością 800 MHz układ SoC (VIA WonderMedia ARM 11), który współpracuje z 512 MB pamięci RAM.

Komputer oferuje 2 GB pamięci flash, którą ze względu na preinstalowany system operacyjny z pewnością trzeba będzie rozbudować poprzez karty microSD, lub za pomocą zewnętrznego dysku wyposażonego w interfejs USB 2.0 (mamy do dyspozycji cztery takie porty). Pozwala na podłączenie zewnętrznego wyświetlacza za pomocą wyjść VGA/HDMI oraz oferuje sprzętowe wsparcie dla odtwarzania filmów HD (do 720p). Oczywiście nie mogło w nim również zabraknąć złącza gigabit LAN.

Energooszczędność

Oprócz opisanych możliwości APC Android PC wyróżnia jeszcze jedna bardzo atrakcyjna cecha. Mowa tutaj o niewielkim poborze mocy na poziomie zaledwie 13,5 wata (komputer dostarczany jest wraz z zewnętrznym 15-watowym zasilaczem).

Zastosowanie

Osobiście najchętniej widziałbym APC Android PC w moim salonie jako kluczowy dodatek do telewizora. Praktycznie zero kosztów za prąd oraz całkiem przyzwoite możliwości sprawiają, że powinien on idealnie sprawdzić się w takim zastosowaniu.

Zachęcam do obejrzenia urządzenia w akcji:

Kiedy?

VIA APC Android PC pojawi się na rynku w lipcu. Jego przedsprzedaż powinna się natomiast rozpocząć już wkrótce.