Komputer za złotówkę - marketingowy chwyt czy prawdziwa okazja

Według przedstawicieli Polskiej Telefonii Cyfrowej, właściciela marki Era GSM, akcja "Notebook za złotówkę w Erze" była częścią strategii promowania usługi blueconnect, czyli bezprzewodowego, mobilnego dostępu do Internetu. Na początku lutego klienci otrzymali możliwość zakupu komputera Fujitsu Siemiens Amilo Pro V3505 wraz z kartą Huawei E620 za 1,22 złotych brutto. Aby skorzystać z oferty musieli jednak podpisać umowę na trzyletnie korzystanie z usługi blueconnect płacąc abonament miesięczny w wysokości 183 złotych. Dodatkowym kosztem była również jednorazowa aktywacja usługi - 61 złotych.

Notebook za złotówkę w Erze - oferta z lutego 2007
Fujitsu-Siemens Amilo V3505

Fujitsu-Siemens Amilo V3505

Fujitsu Siemens Computers Amilo PRO V3505 wyposażony w procesor Intel Core Duo T2250, 512 MB pamięci DDR2, dysk twardy 80GB, matrycę TFT WXGA o przekątnej 15,4", nagrywarkę DVD/+R/+-RW DLL, 4 porty USB, złącze LAN oraz interfejs WiFi 802.11 a/b/g. Pracuje pod kontrolą systemu Windows XP Home. Użytkownik otrzymywał dodatkowo kartę PCMCIA Huawei E620.

Potencjalny klient, przez trzy lata zapłaci około 6700 złotych. Odliczając od tego opłatę za blueconnect, który w zaproponowanej opcji kosztował 120 złotych miesięcznie, na sam komputer wydalibyśmy około 2500 złotych. Cena rynkowa komputera była w momencie rozpoczęcia promocji nieco wyższa. Jak widać, tak zwany laptop za złotówkę niewiele różnił się od rozłożonego na raty zakupu komputera, z tym, że dodatkowo z obowiązkowym wykupieniem usługi blueconnect. Podsumowując, oferta dość ciekawa, na Polskim rynku pionierska - pytanie jednak ile osób, które zdecydowało się z niej skorzystać rzeczywiście potrzebuje usługi mobilnego dostepu, a ile skuszone zostało samym tylko hasłem reklamowym.

We wprowadzonej na początku maja ofercie sieci Plus, zasady zakupu "notebooka za złotówkę" były nieco inne. Po pierwsze, skorzystanie z tej propozycji możliwe było jedynie w salonach komputerowych firmy Vobis. Po drugie, umowę należało zawrzeć na krócej, bo "tylko" na 24 miesiące. Oferowany komputer to HP Compaq nx7300 GC035ES, którego rynkowa cena w momencie wprowadzenia promocji wynosiła ok. 3700 złotych.

Notebook za złotówke w Plusie - w promocji w maju 2007
HP Compaq NX7300

HP Compaq NX7300

HP Compaq nx7300 GC035ES wyposażony jest w procesor Intel Core 2 Duo T5500, 512 MB pamięci DDR2, dysk twardy 120 GB, matrycę TFT WXGA o przekątnej 15,4", nagrywarkę DVD/+R/+-RW DLL, 3 złącza USB, złącze firewire, złącze LAN oraz interfejs WiFi 802.11 a/b/g. Proponowany jest klientom z preinstalowanym systemem Windows Vista Home Basic.

Aby skorzystać z oferty Plusa należało podpisać umowę na korzystanie z usługi iPlus Prywatnie przez minimum 24 miesiące. Jej miesięczny koszt wynosił 110 złotych. Łatwo obliczyć, że po dwóch latach klient wpłacał 2640 złotych. Do tego dochodził koszt komputera, który sprzedawany był w nieoprocentowanych ratach. Łączna cena notebooka za złotówkę w Plusie to 6350 złotych.

Firma Orange do wyścigu o rynek "złotówkowych laptopów" dołączyła najpóźniej - w połowie maja. Może dlatego, że mobilny dostęp do Internet w Orange skierowany jest przede wszystkim do firm. Podobnie jak w ofercie Plusa, należący do telekomunikacji Polskiej operator zdecydował się na jawne raty w modelu kredyt 0% + abonament za usługę dostępową. Cena rynkowa komputera sprzedawanego przez Orange (Maxdata ECO 4510 IW ) to około 3000 złotych. Razem, po 36 miesiącach zapłacimy 6804 złote. Odliczając od tego cenę usługi dostępowej (89 złotych miesięcznie w promocji) i karty PCMCIA, cena komputera wyniesie nieco poniżej 3000 złotych. Podobnie jak w wypadku ofert Ery i Plusa, cena notebooka za złotówkę okazuje się bardzo zbliżona do normalnej ceny sklepowej.

Notebook za złotówkę w Orange
Maxdata ECO 4510 IW

Maxdata ECO 4510 IW

MAXDATA ECO 4510 IW wyposażony w procesor Intel Pentium Dual Core T2080: 1 GB pamięci DDR2; dysk twardy 120 GB; matrycę 15,4'' WXGA Glare, napęd DVD z nagrywarką, 3 złącza USB i 1 firewire, złącze LAN oraz interfejs WiFi 802.11 a/b/g oraz złącze Express Card

Jeśli porównamy oferty bezpośrednio do siebie okazuje się, że są one niemal identyczne. Komputery są podobnej klasy (biorąc pod uwagę to, że Era wyprzedziła konkurentów o kilka miesięcy), cena zbliżona. Jak wykazaliśmy - notebook za złotówkę jest tylko chwytem marketingowym. Czy jednak skorzystanie z takiej oferty jest absolutnie nieopłacalne? Niekoniecznie, jeżeli chcemy korzystać z mobilnego dostępu do Internetu w najbliższych latach, tego typu promocje mogą okazać się strzałem w dziesiątkę - to po prostu jedna z najłatwiejszych metod na zakup komputera na nieoprocentowane raty. Z drugiej jednak strony szkoda, że firmy nie dają żadnego wyboru - a prezentowane notebooki nie należą do najciekawszych propozycji producentów sprzętu. Komercyjny sukces akcji zaskoczył chyba nawet samych organizatorów - liczymy więc na to, że już niedługo wybór notebooków oferowanych na podobnych zasadach jak telefony komórkowe, będzie większy.

Operatorzy komórkowi nie są jedynymi firmami, które wdrażają pomysł sprzedawania usługi dostepowej wraz z komputerem. Spółka Hyperion (od niedawna notowana na giełdzie) również proponuje swoim klientom takie rozwiazanie. Co ciekawe, w jej ofercie już teraz znajdziemy 4 komputery (2 stacjonarne i 2 przenośnie). Niestety, mimo pozornie bogatszej oferty - oferowane komputery (firmy NTT) również nie należą do najbardziej wydajnych. Dość powiedzieć, że lepszy z notebooków to Corrino 500I 15.1" wyposazony w procesor Pentium M i 512 MB pamięci DDR. Jego rynkowa cena to około 1900 złotych.