Komputer zabija... powoli

Zasady ergonomicznego "konfigurowania" stanowiska pracy zostały sprecyzowane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. (w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, (Dz. U. 1998 nr 148 poz. 973). Dotyczą one jednak warunków pracy w biurze i za ich przestrzeganie odpowiedzialne jest kierownictwo firmy. Użytkownicy, którzy korzystają z komputera w domu bądź nie pracują, a także komputerowi gracze powinni sami pamiętać o zasadach ergonomii pracy.

Przydatne programy

Jeżeli chcesz zadbać o komfort pracy z komputerem i własne zdrowie, możesz skorzystać z jednego z programów przeznaczonych do optymalizacji pracy i kontroli spędzanego przed monitorem czasu. Takie aplikacje jak Anti-EyeStrain, BreakTime czy ErgoSense będą przypominać Ci o konieczności zrobienia sobie przerwy w pracy bądź zabawie.

Więcej informacji na temat tych i innych narzędzi, wraz z opisem funkcji i możliwości, można znaleźć w artykule " Komputer, albo zdrowie...".

O ergonomię stanowiska komputerowego warto zadbać już w momencie zakupu mebli, np. biurka pod komputer. Powinno ono spełniać następujące wymogi i normy:

- wysokość siedziska krzesła: 40-50 cm

- stały kąt oparcia krzesła: ok. 10 stopni odchylenia od pionu w tył, zakres regulacji: 5 stopni do przodu, 30 stopni do tyłu

Zobacz również:

  • Najlepsze promocje na sprzęt Apple - iPhone 14, iPhone 13 mini, iMac 24" [28.07.2023]

- wysokość blatu pod klawiaturą: 60 - 75 cm

- wysokość blatu pod monitorem: 70 - 90 cm (różnica między blatem klawiatury i monitora powinna wynosić co najmniej 10 cm).

Warto przy tym zauważyć, że osoby piszące na klawiaturze bezwzrokowo powinny raczej korzystać z biurka komputerowego złożonego z dwóch blatów, podczas gdy osobom patrzącym na klawiaturę w trakcie pisania zaleca się umieścić ją na biurku bezpośrednio przed monitorem.

Jak przekonuje Tomasz Tokarski z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, użytkownicy rzadko zwracają uwagę na ergonomię stanowiska pracy podczas zakupu mebli. "Użytkownicy najczęściej kierują się wyglądem kupowanych mebli. Często nawet dedykowane do stanowiska komputerowego meble są zaprojektowane nieergonomicznie - na przykład krzesła komputerowe (oprócz regulacji wysokości siedziska) nie posiadają podstawowych regulacji (wysokości i kąta odchylenia oparcia, wysokości podłokietników), nie mówiąc już o bardziej szczegółowych wymaganiach", uważa T. Tokarski. "Nieodpowiednie meble i co za tym idzie nieprawidłowa pozycja ciała utrzymywana przez dłuższy czas podczas pracy przy komputerze może mieć negatywny wpływ na obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego i powodować powstawanie dolegliwości", dodaje Joanna Kamińska.

Niewłaściwe ustawienie monitora jest najczęstszym błędem, jaki popełniają użytkownicy w trakcie "konfigurowania" stanowiska komputerowego. "Monitor ustawiany jest zbyt wysoko na biurku, najczęściej na jednostce centralnej (w przypadku starszych komputerów). Tymczasem górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości oczu lub niżej (część szyjna kręgosłupa w pozycji naturalnej, lekko pochylonej do przodu)", informuje J. Kamińska. T. Tokarski dodaje, iż użytkownicy często nie zwracają uwagi na ustawienie monitora względem opraw oświetleniowych lub okien. Należy więc pamiętać, aby monitor był ustawiony zawsze prostopadle do okien i pomiędzy oprawami oświetleniowymi. Innymi słowy, w monitorze nie powinno odbijać się światło (naturalne ani sztuczne).

Ile trwała Twoja najdłuższa - rekordowa - sesja przed komputerem?

Ankieta PC World Komputer Online

Z przeprowadzonej na naszych łamach ankiety "Ile trwała Twoja najdłuższa - rekordowa - sesja przed komputerem?" wynika, że użytkownicy komputerów nie lubią na długo rozstawać się ze swoim sprzętem. Spośród 2248 uczestników sondy, 556 (niemal 25 % wszystkich ankietowanych) najdłużej korzystało z komputera przez 11-15 godzin, a niewielu mniej (486, ponad 21,5 %) spędziło przed monitorem 16-24 godziny. Co ciekawe, w ankiecie padły także odpowiedzi wskazujące na to, iż użytkownicy mogą przesiedzieć przy swoim pececie nawet ponad 49 godzin - odpowiedzi tej udzieliło 146 osób (6,49 %).

Dr Grażyna Śmiałkowska, którą poprosiliśmy o komentarz wyników tej ankiety, stwierdziła krótko: "To straszne! Totalna paranoja! Brak ruchu fatalnie wpływa na zdrowie. Zmęczenie wzroku i układu kostno-mięśniowego to nieuchronne skutki takiego 'maratonu'."


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: