Komputer zabija... powoli

Należy też zwracać uwagę na to, aby konfiguracja blatu monitora, klawiatury i siedziska krzesła umożliwiała użytkownikowi patrzenie na monitor pod kątem 20-50 stopni oraz aby odległość monitora od oczu użytkownika wynosiła 40-75 cm. Równie ważna, jak zachowanie odpowiedniego ułożenia ciała i postawy podczas pracy z komputerem, jest też dbałość o oczy. Zbyt długi kontakt z generowanym przez monitor obrazem może bowiem prowadzić do stopniowej utraty wzroku - wskutek zmniejszenia częstotliwości mrugania rogówka oka wysycha i wykrzywia się (jest to tzw. syndrom Sicca). Inne symptomy, które powinny zmusić nas do skrócenia czasu pracy z komputerem to m.in. rozmywanie się obrazu, zły kontrast widzenia, podwójne widzenie, uczucie pieczenia, kłucia, ucisku, łzawienie oczu bądź zaczerwienienie spojówek.

Komputer zabija... powoli

Poprawna konfiguracja stanowiska pracy

Tak naprawdę, nie ma większych różnic w pojmowaniu ergonomii środowiska roboczego w przypadku pracowników biurowych i graczy - zdaniem T. Tokarskiego najważniejsza jest pozycja przyjmowana podczas pracy oraz odpowiednia organizacja czasu, czyli regularne przerwy w pracy/grze. "To czy osoba siedząca przy komputerze pracuje na nim, czy gra jest sprawą mniej ważną, ale jeżeli cały czas korzysta tylko z klawiatury lub z myszki i wybranych klawiszy na klawiaturze, to w takich przypadkach klawiatura i mysz powinny być ustawione w odmienny sposób. Do pracy jedynie z klawiaturą powinna być ona położona po środku, tak aby ręce znajdowały się w tej samej odległości od płaszczyzny symetrii układu głowa-klawiatura-monitor", zaleca ekspert CIOP-PIB. Jeżeli korzystamy głównie z wybranych klawiszy na klawiaturze, posługując się przy tym myszą, klawiatura powinna być przesunięta w lewą stroną, a mysz bliżej środka (w przypadku osób leworęcznych sytuacja jest odwrotna).

Zobacz również:

  • Najlepsze promocje na sprzęt Apple - iPhone 14, iPhone 13 mini, iMac 24" [28.07.2023]

W przypadku komputerowych graczy nabiera jednak znaczenia fakt długotrwałego przebywania w wirtualnym świecie, co może mieć wpływ na postrzeganie prawdziwej rzeczywistości, szczególnie u młodszych użytkowników. O ile nie jest to raczej poważne zagrożenie dla szeroko rozumianego zdrowia psychicznego, o tyle powoduje dość duże psychiczne obciążenia. Dzisiejsi gracze dysponują zwykle sprzętem o dużej mocy obliczeniowej, co pozwala im grać w gry o szybkim tempie akcji - kto toczył boje w strzelaninach typu FPS lub wyścigach samochodowych, wie o czym mowa. W grach zręcznościowych użytkownik obserwuje błyskawiczne zwroty akcji na monitorze, na które jego układ nerwowy zwykle nie zdąża nawet zareagować. To zaś z kolei zmusza do ciągłego skupienia uwagi, co prowadzi do zmęczenia i różnych objawów napięcia, m.in. trudności w myśleniu, drażliwości, nerwowości i uczucia lęku.

A Wam która z dolegliwości spowodowanych nieprawidłową pozycją podczas korzystania z komputera wydaje się najgroźniejsza? Możecie wziąć udział w ankiecie PC Worlda.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: