Komputer zabija... powoli
-
-
- Krzysztof Pietrzak,
- 04.04.2006, godz. 13:30
Należy też zwracać uwagę na to, aby konfiguracja blatu monitora, klawiatury i siedziska krzesła umożliwiała użytkownikowi patrzenie na monitor pod kątem 20-50 stopni oraz aby odległość monitora od oczu użytkownika wynosiła 40-75 cm. Równie ważna, jak zachowanie odpowiedniego ułożenia ciała i postawy podczas pracy z komputerem, jest też dbałość o oczy. Zbyt długi kontakt z generowanym przez monitor obrazem może bowiem prowadzić do stopniowej utraty wzroku - wskutek zmniejszenia częstotliwości mrugania rogówka oka wysycha i wykrzywia się (jest to tzw. syndrom Sicca). Inne symptomy, które powinny zmusić nas do skrócenia czasu pracy z komputerem to m.in. rozmywanie się obrazu, zły kontrast widzenia, podwójne widzenie, uczucie pieczenia, kłucia, ucisku, łzawienie oczu bądź zaczerwienienie spojówek.

Poprawna konfiguracja stanowiska pracy
Tak naprawdę, nie ma większych różnic w pojmowaniu ergonomii środowiska roboczego w przypadku pracowników biurowych i graczy - zdaniem T. Tokarskiego najważniejsza jest pozycja przyjmowana podczas pracy oraz odpowiednia organizacja czasu, czyli regularne przerwy w pracy/grze. "To czy osoba siedząca przy komputerze pracuje na nim, czy gra jest sprawą mniej ważną, ale jeżeli cały czas korzysta tylko z klawiatury lub z myszki i wybranych klawiszy na klawiaturze, to w takich przypadkach klawiatura i mysz powinny być ustawione w odmienny sposób. Do pracy jedynie z klawiaturą powinna być ona położona po środku, tak aby ręce znajdowały się w tej samej odległości od płaszczyzny symetrii układu głowa-klawiatura-monitor", zaleca ekspert CIOP-PIB. Jeżeli korzystamy głównie z wybranych klawiszy na klawiaturze, posługując się przy tym myszą, klawiatura powinna być przesunięta w lewą stroną, a mysz bliżej środka (w przypadku osób leworęcznych sytuacja jest odwrotna).
Zobacz również:
W przypadku komputerowych graczy nabiera jednak znaczenia fakt długotrwałego przebywania w wirtualnym świecie, co może mieć wpływ na postrzeganie prawdziwej rzeczywistości, szczególnie u młodszych użytkowników. O ile nie jest to raczej poważne zagrożenie dla szeroko rozumianego zdrowia psychicznego, o tyle powoduje dość duże psychiczne obciążenia. Dzisiejsi gracze dysponują zwykle sprzętem o dużej mocy obliczeniowej, co pozwala im grać w gry o szybkim tempie akcji - kto toczył boje w strzelaninach typu FPS lub wyścigach samochodowych, wie o czym mowa. W grach zręcznościowych użytkownik obserwuje błyskawiczne zwroty akcji na monitorze, na które jego układ nerwowy zwykle nie zdąża nawet zareagować. To zaś z kolei zmusza do ciągłego skupienia uwagi, co prowadzi do zmęczenia i różnych objawów napięcia, m.in. trudności w myśleniu, drażliwości, nerwowości i uczucia lęku.
A Wam która z dolegliwości spowodowanych nieprawidłową pozycją podczas korzystania z komputera wydaje się najgroźniejsza? Możecie wziąć udział w ankiecie PC Worlda.