Komputer zdalnie obsługiwany

Bez wygodnego interfejsu używanie peceta podłączonego do telewizora staje się męką, a nie przyjemnością. Prezentujemy najciekawsze piloty do sterowania komputerem oraz programy upraszczające obsługę peceta połączonego z telewizorem. Podpowiemy też, jakich programów użyć, aby palmtop lub telefon komórkowy przekształcić w pilota zdalnego sterowania.


Bez wygodnego interfejsu używanie peceta podłączonego do telewizora staje się męką, a nie przyjemnością. Prezentujemy najciekawsze piloty do sterowania komputerem oraz programy upraszczające obsługę peceta połączonego z telewizorem. Podpowiemy też, jakich programów użyć, aby palmtop lub telefon komórkowy przekształcić w pilota zdalnego sterowania.

Nowoczesny pecet to urządzenie, którego zastosowania wykraczają poza standardowe zadania komputerów osobistych. Bez wątpienia jedną z najważniejszych jest obecnie funkcja multimedialnego centrum rozrywki. W codziennych zadaniach biurowych klawiatura i mysz pozwalają na sprawne poruszanie się po zasobach peceta, ale do niedawna użytkownicy komputerów nie mogli się cieszyć wygodą, którą oferują piloty zdalnego sterowania, dołączane do produktów elektroniki użytkowej. Teraz, w związku z rozwojem urządzeń i aplikacji do bezprzewodowego sterowania pecetem, można kierować komputerem nie tylko za pomocą pilotów różnego typu, ale nawet palmtopów czy telefonów komórkowych.

Komputer zdalnie obsługiwany

Mysz Logitecha wyposażona jest w 10 przycisków pozwalających na sterowanie urządzeniami elektroniki użytkowej i pecetem. Specjalny kształt sprawia, że można jej używać tak jak standardowego pilota zdalnego sterowania.

Wielu powie, że mysz bezprzewodowa załatwia sprawę sterowania komputerem bez użycia kabli. Niekiedy rzeczywiście - przykładem prawdziwie "multimedialnego" gryzonia jest Logitech MediaPlay Cordless Mouse. Służy jako pełnowartościowa mysz komputerowa oraz jako zdalny pilot do multimedialnej obsługi komputera, ponieważ ma ponadtrzymetrowy zasięg. Jest interesująca zarówno pod względem funkcji, jak i formy, dobrze zaprojektowana, wygodna jako mysz komputerowa - ręka na korpusie - i jako zdalny pilot - korpus w dłoni. Gdy jest używana jako pilot, rolka przewijania służy za centrum nawigacji. Używając kciuka, można się poruszać po menu i wybierać np. fotografie, pliki muzyczne czy wideo.

Urządzenie ma podświetlane przyciski - Play, Pause, Forward, Back oraz Volume - umożliwiający intuicyjne korzystanie z popularnych programów multimedialnych, takich jak Musicmatch, Windows Media Player czy RealPlayer. Naciśnięte przyciski świecą, co ułatwia korzystanie z myszy, gdy jest ciemno. W MediaPlay Cordless Mouse poniżej rolki przewijania umieszczono przycisk Media, który uruchamia program Logitech MediaLife - interfejs do zarządzania muzyką, zdjęciami i plikami wideo w komputerze PC, dający pełny dostęp i kontrolę nad popularnym, internetowym serwisem radiowym Musicmatch. Przycisk może uruchomić dowolną aplikację multimedialną.

Wyposażenie obejmuje: dostępne pod kciukiem, uniwersalne przyciski Naprzód i Wstecz, umożliwiające właściwą dla danej aplikacji nawigację między stronami, rolkę przewijania Tilt Wheel Plus Zoom oraz baterię, której trwałość, według producenta, wynosi sześć miesięcy. Rolka pozwala na proste i skuteczne przewijanie góra-dół oraz lewo-prawo, a także na powiększanie i zmniejszanie. W zestawie z myszą znajduje się miniodbiornik wielkości kluczyka samochodowego, podłączany do złącza USB. Mysz i odbiornik są ze sobą skonfigurowane fabrycznie.

Komputer zdalnie obsługiwany

Pilot PC Mak jest niedopracowany pod względem ergonomii. Klawisze są zbyt małe i nie różnią się wielkością. Jeśli chodzi o możliwości konfiguracji to produkt ten przemyślano bardzo dobrze. Możliwa jest obsługa 8 aplikacji.

Jak widać, są myszy komputerowe pozwalające sterować pecetem podobnie jak piloty, ale wielu ograniczeń "nie przeskoczą". Po pierwsze, nawet najlepsze, radiowe mają bardzo ograniczony zasięg, zwykle 2-2,5 m. To za mało dla większości użytkowników, którzy chcą wygodnie zasiąść przed telewizorem i bez wstawania z kanapy włączyć film zapisany na twardym dysku. Po drugie i kto wie, czy nie najważniejsze, programowalnym przyciskom można przypisać niewiele funkcji, a trudno mówić o pełnej wygodzie, jeśli w celu znalezienia interesujących zasobów trzeba manipulować kursorem myszy, nieporadnie wędrującym po ekranie odległym o kilka metrów. Do wywoływania odpowiednich akcji, np. uruchomienia odtwarzacza multimedialnego, musi wystarczyć jedno kliknięcie - dopiero wtedy pilot komputerowy będzie przynajmniej tak samo funkcjonalny i wygodny, jak pilot telewizora czy stacjonarnego odtwarzacza DVD.

Przecież na ekranie nic nie widać!

To najczęstsze, co można usłyszeć od osoby uruchamiającej po raz pierwszy wyjście telewizyjne na swojej karcie graficznej. Telewizor kineskopowy z racji swojego przeznaczenia (reprodukcja sygnału o niskiej rozdzielczości; wyjątkiem są odbiorniki przystosowane do wyświetlania obrazu HDTV, które jednak kineskopowymi konstrukcjami nie są) niezbyt się nadaje do prezentacji obrazu z peceta. Wyświetla obraz z przeplotem (co drugą linię), a przede wszystkim w niskiej rozdzielczości, dlatego czcionki na ekranie telewizora są mało czytelne. Inaczej, a nawet wręcz przeciwnie jest z obrazem filmowym - najczęściej filmy zapisane w formacie DivX wyglądają lepiej niż na ekranie monitora komputerowego. Mniejsza szczegółowość i zwykle wyższa jasność obrazu telewizyjnego powodują, że znacznie mniej rzucają się w oczy takie niedoskonałości, jak duża kompresja. Trudności w obsłudze interfejsu systemu operacyjnego prezentowanego na ekranie telewizora, a nie monitora komputerowego, rozwiązano bardzo prosto: opracowano aplikacje, których głównym zadaniem jest wyraźne i uproszczone do maksimum nawigowanie po zasobach dyskowych peceta. Są najczęściej sprzedawane wraz z pilotami zdalnego sterowania, które mają zaprogramowane przyciski, a ich naciśnięcie wywołuje określoną funkcję aplikacji komputerowej lub uruchamia samą aplikację. Dominują propozycje potentatów pecetowego rynku programowych odtwarzaczy DVD oraz producentów kart graficznych, którzy dodają piloty do szczególnie bogato wyposażonych wersji swoich produktów.

Rzeczywiście łatwiej

Komputer zdalnie obsługiwany

Oprogramowanie dołączane do pilota PC Mak posiada wiele profili do obsługi większości najpopularniejszych aplikacji multimedialnych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby odpowiednie funkcje przypisać do klawiatury pilota wg. własnego upodobania.

Aplikacje, o których mówimy, będące swego rodzaju nakładkami na system operacyjny, mają ułatwić odtwarzanie multimediów. I ułatwiają, sprawdziliśmy kilka zestawów tego typu. Najbardziej znane to Power Cinema producenta odtwarzacza PowerDVD oraz InterVideo Home Theater, który napisali programiści nie mniej znanego odtwarzacza WinDVD Obie dostępne są z pilotami zdalnego sterowania (opcjonalnie) i niezbędnym do jego działania odbiornikiem fal podczerwonych, który podłącza się do portu USB komputera.

Menu pozwalające na katalogowanie plików multimedialnych zapisanych na dyskach komputera uproszczono do minimum. Na początku instalacji trzeba wstępnie skonfigurować kilka opcji związanych z poszczególnymi sekcjami centrum multimedialnego, np. należy określić długość przerw pomiędzy wyświetlaniem przez przeglądarkę zdjęć kolejnych fotografii, sposób przejść pomiędzy nimi oraz ich katalog domyślny. W wypadku odtwarzacza DVD będzie to np. ustawienie domyślnego trybu dekodowania dźwięku czy uruchomienie funkcji poprawy jakości obrazu, dającej podobne efekty, jak sprzętowe zwiększanie jasności kineskopu. Kupując pakiet znanego producenta programowych odtwarzaczy DVD, otrzymujemy produkt pod pewnymi względami znakomity. Odtwarzacze DVD zawarte w Home Theater czy PowerDVD opierają się, oczywiście, na silnikach WinDVD i PowerDVD, które są wyznacznikami jakości w swojej kategorii. Łatwość nawigacji po zasobach peceta polega m.in. na tym, że po pierwsze, na ekranie nie ma bałaganu i dziesiątków niepotrzebnych ikon i informacji tekstowych, a po drugie, napisy i obrazki oznaczające poszczególne sekcje "przeglądarki" audio-wideo są bardzo czytelne nawet na ekranie telewizora. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla osób, które nie umieją obsługiwać peceta w stopniu przynajmniej średnim. Intuicyjne menu rozwiązuje ten problem, bo nawet kompletny laik zrozumie, co oznaczają wielkie napisy: "Picture", "Music", "DVD" czy "TV". Ponieważ w dodatku pilot zdalnego sterowania ma tak samo opisane przyciski, możesz być pewny, że bez twojej pomocy film obejrzy i mała siostra, i babcia z dziadkiem.

Komputer zdalnie obsługiwany

Menu aplikacji Home Theater jest niezwykle przejrzyste i proste w nawigacji. Bez konieczności wertowania instrukcji obsłuży je nawet komputerowy laik.

Piloty dołączane do wspomnianych aplikacji nie są w pełni uniwersalne - nie można ich przyciskom dowolnie przypisać określonych funkcji. Są zaprogramowane na stałe, chociaż niewykluczone, że stosując inne oprogramowanie niż dołączone przez producenta, takich zmian można by dokonać. Standardowo otrzymujemy jednak pilota w pełni zaprogramowanego i przystosowanego do obsługi danego programu. Na szczęście sterownik emuluje także mysz, dlatego pilot może ją zastąpić, co pozwoli w pełni kontrolować pecet nawet z odległości kilkunastu metrów. Pilot InterVideo ma jeszcze jedną ciekawą właściwość. Przycisk toogle pozwala na przełączenie trybu pracy joysticka pilota. W trybie domyślnym działa jak klawisz tabulacji i pozwala na przechodzenie do kolejnych pól wyboru funkcji na ekranie. W trybie alternatywnym tabulacja przestaje być aktywna, a joystick pozwala na płynne sterowanie położeniem kursora myszy. Umieszczone nad nim dwa przyciski przejmują wtedy funkcje prawego i lewego przycisku myszy.

Funkcjonalność tych aplikacji nie ogranicza się do przeglądania i odtwarzania materiałów audio czy wideo. Przejmują one także wszelkie funkcje związane z obsługą tunera telewizyjnego (jeśli jest zainstalowany w komputerze). Można więc za ich pośrednictwem uruchamiać podgląd wielu kanałów na jednym ekranie, programować cyfrowy magnetowid czy nagrywać filmy, kodując je w różnych formatach, a nawet zapisane materiały wideo nagrać na płytę DVD czy CD.