Komputerowa 'pogodynka'

W ciągu najbliższych 50 lat klimat na Ziemi może ocieplić się nawet o 11 stopni Celsjusza - wynika z komputerowej symulacji zmian klimatycznych, koordynowanej przez twórców strony internetowej climateprediction.net.

Od strony technicznej, projekt climateprediction.net działa na podobnej zasadzie co program poszukiwania pozaziemskich cywilizacji SETI@Home - wykorzystuje moc obliczeniową wielu komputerów podłączonych do sieci. Obecnie symulacje przeprowadzane są w 150 krajach, na 90 tysiącach komputerów. Zdaniem naukowców zaangażowanych w projekt, jest to największe tego typu przedsięwzięcie na świecie.

Do tej pory przeprowadzono ponad 50 tys. symulacji zmian klimatu w 21 stuleciu, badających wpływ emisji dwutlenku węgla do atmosfery na globalny wzrost temperatur oraz skalę tego zjawiska. David Stainforth z Uniwersytetu w Oxfordzie uważa, że pierwsze wyniki badań, zakładające ocieplenie klimatu na Ziemi o 2 do 11 stopni Celsjusza w ciągu najbliższych 50 lat to sygnał, że zanieczyszczenie środowiska dwutlenkiem węgla może mieć daleko bardziej idące konsekwencje, niż do tej pory zakładano.

Ze strony ClimatePrediction można pobrać aplikację do przeprowadzania symulacji. Jak przekonują autorzy, program uruchamia się automatycznie po włączeniu komputera i pracuje w tle, nie zakłócając innych czynności wykonywanych przez użytkownika. Rezultaty symulacji są następnie odsyłane do witryny projektu.

Więcej informacji na stronie climateprediction.net.


Zobacz również