Komputerowa wpadka holenderskiej skarbówki

Osoby, które jako pierwsze złożą w urzędach skarbowych wypełnione deklaracje podatkowe, zwykle najszybciej otrzymują należne im zwroty nadpłaconego podatku. Pod warunkiem jednakże, że nie mieszkają w Holandii. Wskutek awarii systemu komputerowego urząd podatkowy tego kraju stracił dane 730 000 osób, które już złożyły wnioski o zwrot podatków.

Jedną informacją, jaka pozostała na komputerach, są numery ubezpieczenia społecznego podatników. Nie wykonano żadnych kopii zapasowych, więc będą oni musieli ponownie złożyć wnioski. To nie pierwsza taka wpadka holenderskiej skarbówki - w ubiegłym roku awaria systemu spowodowała, że 400 000 przedsiębiorstw musiało ponownie rozliczyć się z urzędem.

Minister finansów zapowiedział reorganizację urzędu skarbowego, jednak ostrzegł, że wymiana starzejących się systemów komputerowych zajmie całe lata. Swoje oburzenie wyrazili też posłowie, jednak nie było ono zbyt wielkie, skoro parlament zdecydował, że podatnicy nie mają co liczyć na jakiekolwiek odszkodowania.

Sytuacja podatników nie jest na szczęście taka zła. Holendrzy rozliczają się do 1 kwietnia, więc prawdopodobnie większość z osób, które już się rozliczyły, wciąż ma elektroniczną kopię swojego zeznania.