Komputerowe badanie duszy

W Polsce uczęszczanie na spotkania z psychologami, konsultacje psychoanalityczne czy psychiatryczne nie są tak popularne, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych, gdzie modne stało się ostatnio "posiadanie" własnego psychoanalityka .


W Polsce uczęszczanie na spotkania z psychologami, konsultacje psychoanalityczne czy psychiatryczne nie są tak popularne, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych, gdzie modne stało się ostatnio "posiadanie" własnego psychoanalityka .

"Cyganka" także nie zawsze mówi prawdę - częściej wyciąga portfel. Jeżeli rzeczywiście chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej o sobie, może warto skorzystać z internetowych serwisów, oferujących testy osobowości. Nie są wprawdzie tak wiarygodne, jak wizyta u specjalisty, ale przynajmniej nikt Was nie okradnie.

W Internecie znajdziemy nie tylko masę przeróżnych testów osobowości. Oczywiście, nie dość, że są to serwisy bezpłatne, oferują nam absolutną anonimowość. Na wszystkie pytania możemy odpowiadać zupełnie szczerze, bez obawy o odkrycie naszej tożsamości.

Od jakich witryn powinniśmy rozpocząć mozolny tryb poznania nas samych? Otóż w Sieci umieszczono wiele profesjonalnych testów, niestety, większość z nich dostępna jest w języku angielskim. Zacznijmy zatem od typowo polskich.

Podobno kolory wpływają na nas i na nasze zachowanie. Jedne powodują rozdrażnienie, inne uspokajają. Niektórzy specjaliści twierdzą też, że dopiero kolory powiedzą nam, jacy jesteśmy... naprawdę. Aby sprawdzić to "na własnej skórze", proponuję zajrzeć na stronęhttp://www.polbox.com/g/gabcia/2.html. Znajdziemy tutaj test, który według wybranych przez nas ulubionych kolorów "powie" nam, jakie cechy osobowości nas charakteryzują.

Jeżeli jesteśmy pracownikami naukowymi i koniecznie chcielibyśmy dowiedzieć się - czy posiadacie predyspozycje do tej pracy, należy odpowiedzieć na zestaw pytań dostępnych pod adresem -http://www.tch.oa.uj.edu.pl/ab/pl/09/psychozabawa.html.

"WYOBRAŻ SOBIE, ŻE STOISZ PRZED LASEM. POSTARAJ SIĘ OPISAĆ GO"...

W taki, dość niekonwencjonalny sposób, rozpoczyna się typowy test osobowości, który zmusi nas do uruchomienia wyobraźni. Nie jest to standardowa ankietowa metoda, polegająca na udzielaniu odpowiedzi na kolejne pytania. W tym przypadku tworzymy własną wizję lasu, opisujemy nasze odczucia wobec tego, co widzimy wyłącznie oczami naszej wyobraźni. Dopiero na podstawie takich informacji przeprowadzana jest specjalistyczna analiza naszej osobowości. Ten ciekawy ekotest znajdziemy pod adresem -http://akropolis.pol.lublin.pl/~marcinus/test1.htm.

Jednym z bardziej profesjonalnych testów dostępnych w Internecie jest bez wątpienia "The Keirser Temperament Sorter" (oparty na teorii Carla Junga). Niestety, strona w całości przygotowane jest w języku angielskim. Mimo to warto poświęcić chwilę czasu, by udzielić odpowiedzi na zestaw 70. szczegółowych pytań. Po chwili spędzonej przy komputerze, otrzymamy dokładny opis naszego typu osobowości, opatrzony krótkim komentarzem. Jeżeli nie zaspokoi to naszej ciekawości, możemy sprawdzić, czym charakteryzuje się dokładniej dana osobowość. Wszystko odszukamy na stroniehttp://www.keirsey.com/cgi-bin/keirsey/newkts.cgi

Penetrując WWW, natknąłem się na "Personality Online" - ciekawą stronę poświęconą poznawaniu samego siebie. Witryna dostępna pod adresemhttp://www.freshy.com/personality/ dostarcza kilku naprawdę profesjonalnych i ciekawych testów wraz z opisami, jak dany test powstał, skąd został zaczerpnięty oraz czym kieruje się przy określaniu naszej osobowości i naszego JA. Na witrynie tej znajdziemy test kolorów, love test oraz kilka innych równie interesujących zasobów.

JESTEM TYM, CO... JEM?

Zaglądając pod adreshttp://www.infobahn.com/pages/rito.html, znajdziemy się na stronie "The Burrito Page". Tutaj dowiemy się jacy jesteśmy... na podstawie spisu potraw, czyli tego, co jemy i co lubimy jeść. Cóż, trzeba zacząć uważać na to, co serwują nam w szefowie kuchni. Może kulinarnymi wyczynami specjalnie pragną przekonać nas do siebie?

Pod adresemhttp://www.users.interport.net/~zang/personality.html odnajdziemy coś, co może zainteresować miłośników rozmaitych psychotestów. Tym razem sprawa polega na wybraniu tego obrazka, który podoba nam się najbardziej. Co ciekawsze, test ten oparty został na osobistych przygodach autora strony WWW... z psychologami. Kilka ciekawych, małych testów znajdziemy też na stroniehttp://www.ns.net/cash/selftest/selftest.html.

W olbrzymich zasobach Sieci na pewno istnieje także olbrzymi wybór dziwnych, szczegółowych, fachowych czy też absurdalnych testów, badających osobowość, profil emocjonalny bądź artystyczny. Zanim bezgranicznie zaufamy wynikom pochodzącym z cyfrowego świata, warto się jednak chwilę zastanowić. Ten fragment cyberprzestrzeni jest równie mało wiarygodny, jak większość ankiet umieszczanych w typowych kobiecych czasopismach.

Jako laikom, trudno nam także będzie sprawdzić, czy profil taki - podobnież najbardziej odpowiada naszemu charakterowi - jest prawdziwy i faktycznie oddaje obraz naszej egzystencji i emocji. W końcu należy się także zastanowić, ilu autorów tych "pytań" do reszty świata jest psychologami, a ile osób opracowanie testów traktowało jedynie jako zabawę.

Na zakończenie życzę miłych wyników poszukiwania własnego JA. Proponuję większość cyfrowych analiz traktować raczej z przymrużeniem oka, nie biorąc ich do serca. Internetowe diagnozy chyba szybko nie zastąpią żywych specjalistów od chorej duszy.