Komputerowe badanie telepatii - szybko, pewnie, bezpiecznie!

Naukowcy z University of Manchester postanowili zmierzyć się z zagadnieniem telepatii. Stworzyli oni "grę", w której planują równocześnie testować zarówno zupełnie obce sobie osoby, jak i członków rodziny.

Dwaj ochotnicy biorący udział w doświadczeniu zostaną umieszczeni w oddzielnych pokojach i na osobnych piętrach tego samego budynku. Dostaną gogle, dzięki którym będą mogli "wejść" w wirtualny świat. W nim natkną się na proste obiekty w rodzaju telefonu, parasolki czy piłki nożnej.

Osoba w pierwszym pokoju otrzyma polecenie skupienia się na prezentowanym przedmiocie (pojawi się możliwość usłyszenia go, dotknięcia, przytrzymania). Tymczasem ochotnikowi z drugiego pokoju zostaną zaprezentowane jednocześnie cztery obiekty, z których będzie on musiał wybrać ten właściwy, "transmitowany" przez osobę nr 1.

Naukowcy kierujący projektem twierdzą, że udało im się niemal całkowicie wyeliminować możliwość oszustwa, choćby i nieświadomego. Wyniki eksperymentu mają zostać opublikowane na początku 2007 roku.