Komputery all-in-one

Szare, zajmujące dużo miejsca pecety stacjonarne doczekały się godnych następców - modeli typu all-in-one. Ze względu na małe gabaryty, niewielki pobór energii oraz cichą pracę, komputery te idealnie nadają się do szkół i innych obiektów publicznych. Ich cechą szczególną jest integracja wszystkich podzespołów w obudowie monitora.


Komputery all-in-one w przeciwieństwie do standardowego peceta czy nettopa (miniaturowy PC bazujący na komponentach netbooka lub laptopa) są wyposażone w monitor, w którego obudowie schowane są wszystkie podzespoły. Poszczególne modele komputerów all-in-one mogą znacznie się od siebie różnić pod względem wydajności i wyposażenia.

Zanim kupisz

Wybierając komputer typu all-in-one, zwróć szczególną uwagę na wyposażenie i podzespoły, z jakich zbudowany jest konkretny model. To ważne, ponieważ w komputerach zintegrowanych nie wymienisz w prosty sposób karty graficznej czy płyty głównej. Umieszczenie komputera w obudowie monitora powoduje, że podzespoły są maksymalnie upakowane, a większość elementów zintegrowanych jest z płytą główną (karta graficzna, sieciowa, dźwiękowa), co uniemożliwia późniejszą modernizację.

Nawet dołożenie kolejnego gigabajta pamięci lub wymiana twardego dysku na pojemniejszy może być kłopotliwa. Często w tego typu komputerach wykorzystywane są podzespoły stosowane w netbookach lub w notebookach. Czasami nazwa all-in-one (wszystko w jednym) może być myląca - część produktów pozbawiona jest na przykład napędu optycznego. Z naszych obserwacji wynika, że większość modeli ma jednak wbudowaną nagrywarkę płyt - najczęściej jest to wersja "slim" stosowana w laptopach. Zwróć uwagę na liczbę dodatkowych złączy, gdyż tego typu komputery najczęściej wyposażone są w kilka gniazd USB, pojedynczy kontroler sieci LAN, czytnik kart pamięci, wyjścia audio oraz adapter WLAN. Dodatkowe gniazdo eSATA jest raczej rzadkością, podobnie jak gniazdo audio-wideo HDMI. Komputery all-in-one wyposażone w gniazdo HDMI umożliwiają najczęściej podłączenie dodatkowego urządzenia do monitora (konsoli, odtwarzacza multimedialnego).

Jednak producenci wyraźnie zaznaczają, że jest to gniazdo HDMI IN, bez możliwości wyprowadzenia sygnału. Do większości komputerów dodawane są pilot bezprzewodowego sterowania oraz klawiatura i mysz. Klawiatura jest najczęściej przewodowa i pozbawiona części numerycznej, a często także mniejsza od standardowej.

Sterowanie dotykiem

W ekrany Multi-Touch najczęściej wyposażone są najdroższe modele. Dotykowy ekran na niewiele się jednak przyda, jeśli nie będziesz korzystał z najnowszego systemu Windows 7 lub z dołączonych przez producenta specjalnie przygotowanych aplikacji, które umożliwiają stosowanie interfejsu dotykowego również w starszym Windows XP (który standardowo nie obsługuje technologii Multi-Touch).

Rodzaje komputerów All-In-One

Komputery all-in-one dostępne są w różnych konfiguracjach i choć liczba modeli jest dużo mniejsza niż standardowych pecetów, to różnice w wydajności są znaczne. Przekłada się to na możliwości danej konfiguracji, dlatego przed kupnem warto dokładnie przemyśleć, do czego będziemy go wykorzystywać. Poniżej podpowiadamy, czym powinny charakteryzować się komputery przeznaczone do szkolnych pracowni.

  • All-in-one do Internetu i prostych aplikacji - główne przeznaczenie takiego zestawu to praca z pakietami oprogramowania biurowego (np. edytor tekstu, program prezentacyjny, arkusz kalkulacyjny itp.), przeglądanie Internetu. Komputer powinien być łatwy w obsłudze, zajmować niewiele miejsca i kosztować poniżej 2000 zł. Do takich celów warto wybrać modele wyposażone w niedotykowe o przekątnej 18-21 cali, ekrany i platformę Intela z jednordzeniowym procesorem Atom (ewentualnie innym, np. tańszym procesorem Intela lub AMD). To w zupełności wystarczy do pracy z Windows XP, przeglądarkami internetowymi i pakietami biurowymi. W przypadku Windows Vista nastąpi wyraźne spowolnienie działania, bo jak wiadomo, system ten ma duże wymagania sprzętowe. Komputery z procesorem Atom (lub ekwiwalentem) są bardzo energooszczędne - pobierają zaledwie ok. 60 W, z czego sam procesor niecałe 3 W - i co za tym idzie, ciche. Ze względu na małe wymiary ekranów i system operacyjny starszej generacji, który nie wspiera technologii Multi-Touch, nie ma sensu inwestować w wersję z ekranem dotykowym. W tym przypadku o wiele bardziej praktyczne będzie dokupienie bezprzewodowego zestawu klawiatura + mysz. Radzimy też wybrać modele z ekranami o przekątnej minimum 18 cali (rozdzielczość 1366 x 768 pikseli). Komputery all-in-one z mniejszym ekranem wcale nie są tańsze, za to na pewno nie zapewniają wystarczającej wygody użytkowania, która jest szczególnie ważna podczas zajęć lekcyjnych.
  • Wielozadaniowy all-in-one - wciąż przystępny cenowo, lecz dzięki wydajniejszym podzespołom przystosowany do pracy z Windows 7 (lub Vistą). Główne zalety to większa szybkość działania i wynikający z niej duży komfort pracy. Naszym zdaniem warto zainteresować się modelami z większymi, 20-21-calowymi ekranami. W cenie do 3 tys. zł można bez problemów kupić komputer, który będzie zbudowany na platformie NVIDIA ION z dwurdzeniowym procesorem Intel Atom 330 i wyposażony w 2 GB pamięci RAM. Taka konfiguracja znakomicie sprawdza się zarówno w typowych zastosowaniach (np. pakiety biurowe), jak i bardziej wymagających (np. skomplikowane obliczenia matematyczne, fizyczne, obsługa baz danych), jest też energooszczędna i niehałaśliwa. Ponadto zastosowanie platformy ION poszerza możliwości komputera, który dzięki technologii PureVideo będzie w stanie płynnie odtwarzać filmy w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080).

ABC technologii Multi-Touch

Multi-Touch, czyli jednoczesna obsługa wielu punktów sterowania (np. za pomocą dwóch palców czy rysików) na ekranie dotykowym, to technologia, którą spopularyzował Apple w telefonie iPhone. W świecie pecetów rozwiązanie to wprowadzono do systemu operacyjnego Windows 7 i eksperymentalnie np. w linuksowej dystrybucji Fedora 12. Firma Ciplex we współpracy z Microsoftem przy użyciu wtyczki Silverlight do Windows 7 opracowała już nawet pierwszą stronę internetową, zaprojektowaną specjalnie dla urządzeń wykorzystujących Multi-Touch (go.pcworld.pl/57bf1). Poniższa tabela przedstawia opis gestów dotykowych systemu Windows (źródło: Microsoft).