Komputery dla mas

Rząd Argentyny planuje zakupić milion markowych komputerów dla indywidualnych użytkowników.

Ricardo Camperos, koordynator programu "Electronic Commerce Program" w argentyńskim rządzie poinformował, iż państwo to zamierza sfinansować zakup miliona markowych komputerów dla użytkowników indywidualnych. Przedsięwzięcie będzie współfinansowane przez argentyński Bank Narodowy. Plan przedstawiony prezydentowi Fernando De la Rua zostanie oficjalnie ogłoszony w przyszłym miesiącu.

Grupą docelową, do jakiej mają trafić komputery, jest niższa klasa średnia oraz rodziny robotnicze. Plan zakłada możliwość dokonania zakupu komputera o wartości 800-1000 USD, który będzie spłacany w miesięcznych ratach po 28 USD, odliczanych "ochotnikom" od pensji. Ma to pomóc ludziom nie mającym zdolności kredytowej w zakupie komputera oraz uzyskaniu dostępu do Internetu. Wszystkie zestawy mają mieć system operacyjny, modem i skonfigurowany dostęp do danego dostawcy Internetu. Warunki dostępu do sieci są jeszcze przedmiotem ustaleń; prawdopodobnie będzie to darmowy dostęp z ograniczoną ilością godzin lub stały dostęp za niewielką opłatą. Rząd prowadzi negocjacje z producentami komputerów i dostawcami Internetu.

Według IDC ścisłe ustalenie liczby komputerów w Argentynie jest trudne, lecz zgodnie z różnymi szacunkami ich liczba waha się pomiędzy 2 i 2,5 mln, z czego 60% podłączonych jest do sieci. Są to jednak w przeważającej części komputery firm lub gospodarstw domowych o wysokich dochodach.


Zobacz również