Komputery - nowy "gatunek", który zastąpi człowieka?

Steve Wozniak, znany wynalazca i współzałożyciel koncernu Apple, ostrzega - rozwój komputerów sprawi, że gatunek homo sapiens będzie tracił na znaczeniu.

Steve Wozniak ostrzega - przyszłość ludzkiej cywilizacji w cieniu komputerów i sztucznej inteligencji

Polecamy:

Więcej informacji:

Wozniak, który odebrał honorowy doktorat za całokształt osiągnięć na uniwersytecie stanowym Michigan, podzielił się tymi obawami z absolwentami uczelni w trakcie swojej przemowy.

"Za każdym razem, gdy wynajdujemy komputerom nowe zastosowania, by robiły coś za nas, sami tracimy na znaczeniu. Cyborgi wygrywają" - powiedział Wozniak. "Sztuczna inteligencja w przyszłości nabierze cech właściwych prawdziwej osobie, takiej jak wasz przyjaciel, z którym chcielibyście się spotykać - ktoś, z kim można porozmawiać twarzą w twarz, kto was rozumie i wie jakie żarty lubicie" - kontynuował.

Zobacz również:

  • Steve Woźniak zakłada prywatną firmę kosmiczną
  • Google Glass powrócą - trwają prace nad nową technologią AR!
  • Robot wykonał pierwszą operację bez pomocy człowieka

Wozniak już kilka lat temu przewidywał, że przyszłość będzie należeć do komputerów, jednak wówczas zwykł był twierdzić, że prawdziwej sztucznej inteligencji nigdy nie zobaczymy. Teraz najwyraźniej zmienił zdanie.

"Wkrótce będziemy korzystać z hologramów, które są znacznie lepsze od tego, co nazywamy telewizją 3D. Stworzyliśmy nowy gatunek; nie ma co do tego wątpliwości. Jesteśmy twórcami i sami umniejszamy własne znaczenie" - ocenił współzałożyciel Apple.

Niektóre technologiczne przepowiednie na następne ćwierćwiecze już wywołują gęsią skórkę - komputery będą bardziej przypominały człowieka, a robotów będzie więcej niż ludzi. Czy przeznaczeniem ludzkości jest rzeczywiście ustąpić pola nowemu (lepszemu?), bardziej zaawansowanemu gatunkowi rozumnych istot?