Komputery organiczne coraz bliżej

Część użytkowników uważa, że ich komputery mają osobowość, ale jak na razie nie są to żywe organizmy tylko układy krzemowe. Specjaliści uważają, że przyszłość komputerów należy do urządzeń z elementami organicznymi.

PC World Testy: procesory

Grupa amerykańskich i japońskich naukowców zbudowała odpowiednik komputera złożony z cząsteczek organicznych. Wkrótce możemy się spodziewać procesorów, które będą bardziej organizmem niż maszyną.

Zobacz również:

  • Naukowcy odkryli jak odmłodzić mózg

Celem naukowców jest zbudowanie procesora komputera, który będzie w stanie rozwiązać problemy z coraz większym obciążeniem sprzętu. Procesory są obciążane przez coraz bardziej złożone oprogramowanie, które wydłuża czas przetwarzania danych. Aby to osiągnąć naukowcy starają się naśladować sposób działania ludzkiego mózgu.

Mózg składa się z miliardów neuronów połączonych ze sobą w sieć, która pozwala na rozwiązywanie wielu problemów jednocześnie. Mózg potrafi też uczyć się - z tym dzisiejsze procesory sobie nie radzą. Dzięki rozwojowi organicznych procesorów, komputery będą w stanie rozwiązywać złożone problemy szybciej dzięki temu, że wcześniej się nauczą i zachowają w swojej pamięci sposób rozwiązania i będą również w stanie przetwarzać zadania równolegle.

Aby zbudować procesor naukowcy pokryli złotą płytkę dwiema warstwami związku DDQ (2,3-dichloro-5,6-dicyjano-1,4-benzochinonu). Następnie zespół użył mikroskopu do zakodowania informacji na warstwach materii organicznej za pomocą impulsów elektrycznych. W ten sposób uzyskano obwód elektryczny pomiędzy cząsteczkami, który pozwala na wykonywanie obliczeń. Układ z powodzeniem przetestowano.

Na razie są to eksperymenty prowadzone w laboratoriach, ale gdy dzisiejsze krzemowe procesory dojdą do swojej bariery rozwoju (nie jest możliwe stworzenie procesorów mniejszych niż 11 nm) producenci będą musieli bliżej przyjrzeć się technologii komputerów organicznych.