Komputery przewidują popełnienie przestępstwa

W filmie "Raport mniejszości" przewidywaniem przestępstw, które dopiero mają zostać popełnione zajmowali się jasnowidzowie. Na Florydzie ich rolę przejęło oprogramowanie analityczne.

Amerykańska policja na Florydzie korzysta z oprogramowania, które przewiduje kiedy zostaną popełnione przestępstwa. Akcja ma na celu zapobieganie wybrykom recydywistów, prewencją objęto też młodocianych przestępców, którzy weszli w konflikt z prawem.

Według Deepaka Advaniego z działu analiz IBM, stworzone przez firmę pakiety analityczne dostarczają "rzetelnych przewidywań". Dzięki uzyskanym informacjom policja podejmuje działania, które tym przestępstwom mają zapobiec. O sprawie poinformował serwis Gizmodo.

Zobacz również:

  • Policjanci zwolnieni za łapanie Pokemonów w trakcie służby

Tego rodzaju informacje pomagają też w podejmowaniu decyzji o zastosowaniu programów resocjalizacji, mają też za zadanie zwiększenie skuteczności programów tego rodzaju.

Jak się okazuje to samo oprogramowanie pochodzące od IBM jest też stosowane w Wielkiej Brytanii przez Ministerstwo Sprawiedliwości do analizowania zachowań przestępców, którzy zostali zwolnieni z więzień.

Oprogramowanie analityczne na podstawie wprowadzonych danych wyłapuje ukryte trendy i prawidłowości w zachowaniu byłych więźniów, czy osób uzależnionych od narkotyków i przewiduje, kiedy może mogą oni ponownie wejść w konflikt z prawem.

Nie podano jaka jest skuteczność stosowanego programu i jakiemu odsetkowi przestępstw udało się zapobiec. Nawet jeśli jest wysoki, to pozostaje pytanie czy rzeczywiście to efekt działania algorytmu, czy po prostu zatrzymywania recydywistów, o których i tak wiadomo, że wracają na przestępczą ścieżkę.