Komputery z wigorem

Są drogie, czasami nawet bardzo i chociaż ich wartość z upływem czasu maleje, nadal stanowią dobrą inwestycję jako narzędzie do pracy i rozrywki.


Są drogie, czasami nawet bardzo i chociaż ich wartość z upływem czasu maleje, nadal stanowią dobrą inwestycję jako narzędzie do pracy i rozrywki.

Wydajność komputera jest, oczywiście, wprost proporcjonalna do wydanych pieniędzy. Oczywiste również, że ich wartość szybko spada wraz z pojawianiem się nowych rozwiązań technologicznych.

Prezentacja zawodników

Z uwagi na ograniczenie cenowe testowane konfiguracje nie należą do najwydajniejszych, jednak są to modele o dobrym stosunku możliwości i wydajności do ceny. Najwydajniejszy w tej kategorii okazał się Bestcom PC Gamer, wyposażony w procesor Intel Pentium 4 2,4 GHz, przetaktowany do 3,0 GHz, oraz szybką kartę graficzną ATI Radeon 9500 (po modyfikacji BIOS-u i przetaktowaniu pamięci oraz procesora o wydajności zbliżonej do ATI Radeon 9700).

Komputery z wigorem

Wydajność

Wybranie najwydajniejszego komputera było proste, ale najlepiej wyposażonego - już nie. Wszystkie komputery miały nowoczesne płyty główne obsługujące AGP x8 oraz USB 2.0. Komputery z procesorem AMD Athlon XP oparte były na płytach głównych z wydajnymi chipsetami VIA KT600 lub NVIDIA nForce2 Ultra 400. Wśród komputerów z procesorem Intela prym wiódł nowoczesny chipset Intel i865PE. Najnowszy chipset (VIA K8T800) zastosowano w komputerze Proabitu, jedynego, który korzystał z nowego procesora AMD Athlon 64 3000+ (rzeczywiste taktowanie 2 GHz).

Większość komputerów wyposażono w wydajne i szybkie twarde dyski. Największy 120 GB zamontowano aż w czterech modelach: AGE CompAGE PRIDE A22+, Komputronik Geo-PC Prostation SAX32BD/120OV, DGM Atom PC Neutron oraz AGE CompAGE PRIDE B25+. Najmniejszy, 40 GB, zamontowano w najtańszym komputerze AGE CompAGE Real X26. Ciekawe, że aż w trzech zestawach (w tym Bestcom PC Home XL) jako napęd optyczny wykorzystano nagrywarki DVD+/- RW, co niewątpliwie zwiększyło ich możliwości. Ostatecznie najwyższą ocenę w kategorii możliwości (najbogatsze wyposażenie) otrzymał komputer DGM Atom PC Neutron, zawierający m.in. duży twardy dysk (120 GB), nagrywarkę DVD+/- RW, sześć wyjść USB 2.0, jedno wyjście FireWire oraz bardzo dobry zestaw chłodzący Zalmana z regulacją prędkości wentylatora.

Komputer na wspomaganiu

Komputery z wigorem

Ocena końcowa

Analizując wyniki testów, można dojść do kilku wniosków. Otóż niektóre teoretycznie wolniejsze podzespoły mają lepsze wyniki od teoretycznie wydajniejszych. Idealnym przykładem są CompAGE PRIDE B25+ oraz DGM Atom PC Neutron. Wydajność pierwszego jest o 1,7 punktu niższa (na dziesięć możliwych do zdobycia), chociaż dysponuje teoretycznie wydajniejszą kartą graficzną ATI Radon 9600 PRO (DGM Atom PC Neutron - ATI Radon 9500). Ocena została przeprowadzona z zastosowaniem identycznego procesora, ilości i rodzaju pamięci oraz chipsetu płyty głównej w obu komputerach. Wszystko wyjaśnia się po szczegółowej analizie konfiguracji. Otóż w komputerze DGM Atom PC Neutron procesor został przetaktowany z 1833 MHz (11x166 MHz) do 2200 MHz. Wszystko z powodu zwiększenia taktowania szyny systemowej do 200 MHz i lekkiego podwyższenia napięcia procesora, który znosi to bez żadnych problemów.

Wzrost wydajności jest spory, a system widzi procesor jako AMD Athlon 3200+. Dokładnie tak samo jest w przypadku karty graficznej. W DGM Atom PC Neutron zastosowano kartę opartą na układzie ATI Radeon 9500, w której odblokowano cztery dodatkowe potoki renderujące, a także przetaktowano pamięć oraz procesor, uzyskując wydajność zbliżoną do układu ATI Radeon 9700. Dlatego w testach teoretycznie wolniejsza karta ATI Radeon 9500 jest szybsza od ATI Radeon 9600 PRO. Oba rozwiązania są często stosowane przez bardziej zaawansowanych użytkowników, a teraz również początkujący mogą się cieszyć z darmowego zwiększenia wydajności. Zaznaczyć należy, że zarówno zmodyfikowana karta graficzna, jak i przetaktowany procesor pracują stabilnie i bez jakichkolwiek problemów.

Komputronik Geo-PC Prostation SAX32BD/120OV

Zwycięzca testu charakteryzuje się oryginalnym wyglądem, dobrą wydajnością jak i sporymi możliwościami.

Komputery z wigorem

Komputronik Geo-PC Prostation SAX32BD/120OV

Jak przystało na dobrej jakości komputer, Prostation jest bardzo wydajny i dobrze wyposażony. Sercem komputera jest wydajny procesor AMD Athlon 2500+, który został przetaktowany do 3200+, co w połączeniu z dużą ilością pamięci operacyjnej (512 MB PC3200, Dual Chanel) szybkim twardym dyskiem wykorzystującym interfejs Serial ATA zaowocowało najwyższymi notami w teście aplikacji biurowych. Równie dobre wyniki w testach graficznych klasyfikują ten komputer w ścisłej czołówce z ogólną oceną wydajności 9,4 punktu na 10 możliwych do zdobycia.

Niewątpliwie duża w tym zasługa zmodyfikowanej karty graficznej opartej na układzie ATI, Radeon 9500, która uzyskuje wyniki zbliżone do układu ATI Radeon 9700.

Wyposażenie

Oprócz dobrej wydajności komputer dysponuje bogatym wyposażeniem: 120-gigabajtowy twardy dysk, napęd typu combo (52x/24x /52x/16x), sześć wyjść USB 2.0 (w tym dwa z przodu obudowy), dwa wyjścia FireWire, dwie karty sieciowe (zintegrowane z płytą główną) oraz karta dźwiękowa. Płyta główna oparta jest na chipsecie NVIDII nForce 400 Ultra i w pełni obsługuje AGP x8 oraz kontroler Serial ATA (dwa wyjścia).

Niewątpliwie jest to najładniejszy komputer spośród przetestowanych. Ma obudowę Modecomu, w której dodatkowo, dla zwiększenia efektu, wstawiono okienko z logo GEO-PC.

Wnętrze komputera podświetlono niebieską katodą, a na procesorze zamontowano świecący zestaw chłodzący Thermaltake.

Informacje Komputronik, tel. (61) 8359400,http://www.komputronik.pl

Cena 2990 zł

Bestcom PC Gamer

Dla wszystkich miłośników najnowszych gier komputerowych będzie to idealny wybór.

Komputery z wigorem

Bestcom PC Gamer

Jest to najwydajniejszy komputer spośród przetestowanych. W ocenie wydajności uzyskał łącznie 9,8 punktu na 10 możliwych do zdobycia.

Podobnie jak zwycięski zestaw Komputronik GEO-PC Prostation SAX32BD/120OV, wykorzystuje zmodyfikowaną kartę graficzną opartą na układzie ATI Radeon 9500. Jako jednostkę centralną wykorzystano procesor Intel Pentium 4 2,4 GHz z zaimplementowaną technologią hiperwątkowości i magistralą FSB800 MHz.

Procesor dodatkowo został przetaktowany z 2,4 (12x200) do 3,0 GHz (12x250 MHz), dzięki czemu uzyskał najwyższe noty w teście PCMark 2004 CPU oraz SiSoftware Sandra 2004 CPU Bandwitch. Komputer wyposażony został w dwa identyczne układy pamięci o łącznej pojemności 512 MB i dzięki temu mógł w pełni wykorzystać możliwości podwójnego kontrolera pamięci wbudowanego w chipset Intela i865PE (Abit IS7-E). Podobnie jak w komputerze Komputronika, zastosowano w nim napęd typu combo, jednakże o lepszych parametrach zapisu płyt CD-RW (52x/32x/52x/16x).

Wydajność

Dobre noty w testach DirectX 7-9 gwarantują, że PC Gamer, przy zachowaniu pewnego umiaru podczas włączania efektów wygładzania czy filtrowania anizotropowego, nie powinien mieć kłopotów z zachowaniem odpowiedniego komfortu grania w najnowsze gry.

Szybki procesor oraz duża pojemność pamięci sprawiają, że aplikacje biurowe, internetowe czy graficzne powinny działać szybko i bez żadnych problemów.

Informacje Bestcom, tel. (61) 6649999,http://www.bestcom.com.pl

Cena 2990 zł