Komu w drogę temu DVD!

Przewodnik krajoznawczy na DVD może być doskonałą reklamą. W Polsce firmy związane z turystyką jeszcze na to nie wpadły.

Przewodnik krajoznawczy na DVD może być doskonałą reklamą. W Polsce firmy związane z turystyką jeszcze na to nie wpadły.

W naszym kraju mało kto słyszał o przewodnikach na płytach DVD. Na pierwszy przewodnik w tym formacie natknąłem się dopiero penetrując czeski rynek płytowy.

Świat w zasięgu ręki

Nasi południowi sąsiedzi zadbali o to, aby ich stolica była "dostępna" również na płycie. Wyprodukowana w 2000 roku Praha - nejkr‡snejsi mista prezentuje nie tylko najważniejsze zabytki Pragi. Jako bonus dodany jest nocny spacer z przeglądem miejscowych pubów. Można więc zobaczyć miejsce, do którego chodził dobry wojak Szwejk w powieści Jaroslava Haska i gospodę, w której przesiadywał Bohumil Hrabal. Liczba wersji językowych nie pozostawia żadnych wątpliwości - ta produkcja przeznaczona jest przede wszystkim dla turystów. Na płycie znajduje się nawet japoński komentarz.

Na niemieckim rynku dostępnych jest wiele płyt, podsuwających pomysły na zorganizowanie urlopu. Wśród nich znalazł się przewodnik po Barcelonie: Barcelona - DVD Travel Guide. Na sześćdziesięciominutowej płycie przedstawiono najwspanialsze zabytki stolicy Katalonii. Komentarz (oczywiście po niemiecku) zawiera mnóstwo potrzebnych informacji. Minusem tego produktu jest jego jakość - obraz zbyt przypomina nagrania VHS. Jedną z najciekawszych produkcji niemieckich jest Berlin - der vernetzte Reisefźhrer. Według , to świetnej jakości, pierwsza na świecie internetowo-aktywna produkcja DVD (wydana w kwietniu 2001 r.). Właściciele komputera z napędem DVD, którzy mają dostęp do Internetu, mogą korzystać z aktualnych wiadomości non stop - linki zawsze doprowadzą do stron, na których znajdują się najświeższe informacje o Berlinie. W ten sposób płyta nigdy się nie zdezaktualizuje. A kwintesencję produktu podkreśla jedno ze zdań w recenzji: "Berlin jest oddalony na kliknięcie myszką". Podobnie zresztą używa się przewodnika po Nowym Jorku - New York - DVD Travel Guide - dzięki połączeniu z Internetem istnieje możliwość zarezerwowania biletów i noclegów.

W ostatnich latach najchętniej odwiedzanym przez Niemców krajem była Chorwacja. Przewodnik DVD (Kroatien - DVD Travel Guide) przedstawia najwspanialsze miejscowości urlopowe i zawiera stale aktualizowane informacje o komunikacji, wycieczkach, pobycie, obyczajach, a nawet pogodzie.

Wszystkich zaciekawionych przewodnikami na DVD odsyłam przede wszystkim do niemieckiego Amazonu. W kategorii Musik, TV & Dokumentation znajduje się cały dział - Reise (Podróże), a w nim 56 pozycji. Technologia DVD, jak pokazuje niemiecki przykład, i tu wykorzystuje swoją przewagę nad innymi nośnikami. Dzięki połączeniu z Internetem, można bez długich poszukiwań w Sieci zarezerwować bilet kolejowy czy autobusowy, a nawet zamówić wejściówkę do muzeum lub teatru.