Komu w drogę temu... mapa!

Urlopowe szaleństwo nadciąga wielkimi krokami i nieodłącznie kojarzy się z wyjazdami. W gorące, letnie dni niemal wszyscy zapragną wybrać się w bliższą lub dalszą podróż - wypocząć w górach, nad morzem lub... pod gruszą. Ci, którzy nie zdecydowali się jeszcze, gdzie spędzą urlop, a brak czasu lub funduszy nie pozwala im na wojaże zagraniczne, z pewnością sięgną po mapę Polski. Być może będzie to mapa w wydaniu elektronicznym...


Urlopowe szaleństwo nadciąga wielkimi krokami i nieodłącznie kojarzy się z wyjazdami. W gorące, letnie dni niemal wszyscy zapragną wybrać się w bliższą lub dalszą podróż - wypocząć w górach, nad morzem lub... pod gruszą. Ci, którzy nie zdecydowali się jeszcze, gdzie spędzą urlop, a brak czasu lub funduszy nie pozwala im na wojaże zagraniczne, z pewnością sięgną po mapę Polski. Być może będzie to mapa w wydaniu elektronicznym...

MAPA - ALE JAKA!

Polski rynek multimediów już od dawna może pochwalić się pewną liczbą programów o wybitnie kartograficznym charakterze. Po raz pierwszy jednak do rąk odbiorcy trafia program tak obszerny, szczegółowy i... nietypowy. Mapa Polski '98 to bez wątpienia najpoważniejsze w tej chwili elektroniczne wydawnictwo z pogranicza kartografii i informacji teleadresowej. To naprawdę duże przedsięwzięcie i nie dziwi mnie, że producent - firma Cartall - ochrzciła go mianem "rewolucji w informacji geograficznej". Program łączy bowiem szczegółową mapę samochodową - zawierającą plany ponad 400 miast - z książką teleadresową, zawierającą 110 tys. rekordów (pełni ona rolę książki telefonicznej dla największych polskich aglomeracji, m.in. warszawskiej, trójmiejskiej, śląskiej, krakowskiej czy wrocławskiej).

Poza szczegółowym odwzorowaniem sieci dróg krajowych i lokalnych, mapa obejmuje 52 tysiące miejscowości, arterie kolejowe, atrakcje turystyczne itp. Program umożliwia także nanoszenie i opisywanie własnych obiektów (np. charakterystycznych miejsc widokowych, nowo powstałych stacji benzynowych itd.)

PLANUJEMY PODRÓŻ

Obsługa programu jest stosunkowo prosta, choć ulubionego przeze mnie słówka - "intuicyjna" - radziłbym użyć dopiero po pierwszych 15 minutach spędzonych na poznawaniu jego możliwości. Jak przystało na dosyć zaawansowane narzędzie, na początku aplikacja ta może sprawić nieco kłopotów.

Mapa samochodowa umożliwia wyszukiwanie miejscowości, dróg, obiektów geograficznych czy też firm i instytucji - od najpotrzebniejszych w drodze - stacji benzynowych, poprzez sklepy, hurtownie, zabytki, szpitale, hotele, urzędy publiczne itp. Możliwe jest przy tym uzyskanie (poprzez kliknięcie na znaczniku reprezentującym interesujące nas miejsce) pełnej nazwy i adresu instytucji, a także automatyczne wybranie (poprzez modem) jej numeru telefonu - co pozwoli zaczerpnąć garść aktualnych informacji wprost ze źródła.

Program wzbogacony jest też o funkcje umożliwiające wyszukiwanie najdogodniejszych tras między wybranymi miejscowościami - uwzględniając przy tym dowolną liczbę punktów pośrednich.

Niezwykle ciekawa jest opcja zaplanowania podróży w taki sposób, aby uniknąć przejazdu przez wskazany obszar (przydatne na wypadek złych warunków atmosferycznych lub... zwykłych korków). Ponadto program obliczy nam przybliżony czas i koszt całej wyprawy.

GARŚĆ REFLEKSJI

Niestety, producentom programu nie udało się uniknąć pewnych błędów i niezgodności (szczególnie w bazie teleadresowej). To, co najbardziej uderza i budzi największe wątpliwości, to jednak nie zawartość merytoryczna, a prędkość działania programu. Na komputerze Pentium 200 z 64 MB RAM (CD 12x) aplikacja uruchamiała się prawie dwie minuty - a podczas działania miewała "niepokojące przestoje". Doprawdy nie chciałbym uruchamiać tego programu na zalecanej przez producenta konfiguracji - wolałbym raczej zestarzeć się w inny sposób niż w oczekiwaniu na jego uruchomienie.

Mimo to elektroniczną Mapę Polski polecam wszystkim tym, którzy pragną zaplanować wakacyjny "rajd w Polskę" lub których praca zawodowa zmusza do częstych wyjazdów służbowych. To idealny prezent dla lubującego się w podróżach szefa - o ile dysponuje on silnym komputerem lub pewną dozą cierpliwości.

Mapa Polski z książką telefoniczną

Producent: Cartall, ul. Zielona 15, 90-601 Łódź, tel. (0-42) 30 00 77

Minimalne wymagania sprzętowe: PC 486DX, (zalecane Pentium), 16 MB RAM, (zalecane 32 MB), karta grafiki 800 x 600, CD 4x (zalecane 8x).