Komunikacja na wysokim szczeblu


Gdzie jest mój SIM?

Komunikacja na wysokim szczeblu
Innym komunikatem o błędzie, który w pierwszej chwili może zaskoczyć, jest polecenie włożenia karty SIM, mimo że jest ona na właściwym miejscu. Przyczyna tego błędu jest banalna: karta SIM zbyt słabo przylega do styków. Częste wyjmowanie baterii też nie pozostaje bez echa. W tym przypadku rozwiązanie jest równie łatwe. Należy włożyć kawałek papieru pomiędzy kartę a obudowę tak, by zwiększyć nacisk karty na styki. To powinno ustrzec od tego typu problemów w przyszłości.

Zrób sobie 9110i sam

Komunikacja na wysokim szczeblu
Model 9110i posiada standardowo zainstalowane aplikacje: WAP Services - umożliwiającą korzystanie ze światowych zasobów WAP, FIND - służącą do przeszukiwania dokumentów, poczty itp. oraz Quick Imaging - za pomocą której można skopiować zdjęcia z aparatów cyfrowych wyposażonych w port IrDA. Jest to w zasadzie najważniejsza zmiana w porównaniu do modelu 9110. Posiadacze modelu 9110 mogą w prosty sposób dodać w swoim modelu literkę "i" instalując ww. aplikacje. Należy je skopiować z serwisu Club Nokia (sekcja Twoja Nokia/Oprogramowanie). Ich instalacja nie powinna sprawić żadnych kłopotów. Do tego celu należy wykorzystać programy PC Suite lub NServer dostarczane razem z Communicatorem. Ważne jest, aby wszystkie aplikacje umieścić na karcie pamięci MMC, a nie w pamięci Communicatora. Instalacja może potrwać naprawdę długo, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jeżeli podczas instalacji programem PC Suite wystąpi błąd, należy użyć Nservera - ten nie powinien zawieść.

Konfiguracja aplikacji WAP

Komunikacja na wysokim szczeblu
Aby przenieść się za pomocą Communicatora w świat WAP-u, musimy także odpowiednio skonfigurować połączenie tzw. Access Point. Nie można wykorzystać skonfigurowanego już połączenia z Internetem, używanego przez programy Mail i WWW. Aplikacja WAP Services wymaga zdefiniowania oddzielnego połączenia. Wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronach firmowych polskich operatorów GSM. Konfiguracja zazwyczaj sprowadza się do podania numeru dostępowego, nazwy użytkownika, hasła oraz adresu IP gateway, czyli komputera pełniącego funkcję bramy do świata WAP-u.

14 400 b/s - szybka transmisja danych

Komunikacja na wysokim szczeblu
Communicator jest przygotowany do połączeń z szybkością 14 400 b/s, jednak do tej pory tylko jeden operator w Polsce udostępnia taką możliwość. Jej wykorzystanie wymaga dwóch zmian w istniejących ustawieniach połączenia internetowego. Pierwszej dokonujemy w oknie definiowania połączenia (Internet Access Point) - w sekcji Advanced Settings należy wpisać nowe polecenie inicjalizacji modemu (Modem Initialisation). W przypadku połączeń analogowych będzie to AT+CBST=14,0,1, a jeżeli chcemy wykorzystać cyfrowe połączenie ISDN, wykorzystujące wydajniejszy protokół V.110, musimy wpisać AT+CBST=75,0,1. Druga zmiana jest jedynie potwierdzeniem pierwszej. W ustawieniach ogólnych aplikacji internetowych (polecenie Settings w grupie aplikacji Internet) wartość parametru Modem Initialisation należy zmienić na Fixed 14 400 b/s. W tym momencie Communicator jest w pełni przygotowany do wykorzystania o 50% szybszej od standardowej szybkości transmisji danych. Używany jako modem, połączony kablem lub za pomocą portu IrDA do komputera, umożliwi korzystanie z zasobów Internetu na przyzwoitym poziomie. Nie oznacza to, że Communicator nie może być używany do przeglądania stron WWW. Jednak ograniczenia wynikające z zastosowania uproszczonej przeglądarki internetowej powodują, że jest to niezbyt wygodny i przez to mniej wydajny sposób surfowania po Internecie.

Pożyteczny Cell Tracker

Podstawowe dane:

Wymiary: 158 × 56 × 27 mm (218 ccm)

Waga: 249 gramów

Bateria: litowo-jonowa (Li-Ion) 1100 mAh, 3.6 V

Procesor: AMD klasy 80486 @33 MHz

System operacyjny: GEOS 3.0

GSM codecs: Half Rate, Full Rate, Enhanced Full Rate

Transmisja danych (maks.): 14,4 Kb/s (GSM), 57,6 Kb/s (IrDA), 19,2 Kb/s (serial)

Wymiana danych: MBUS, FBUS, IrDA, IrTran-P, RS-232

Pamięć: 8 MB Flash RAM

Rozszerzenie pamięci: karty MMC Flash RAM

Wyświetlacz PDA: LCD 640 × 200, 16 odcieni szarości, 115 × 36 mm

Czas oczekiwania (telefon wł.): 60-200 godz.

Czas oczekiwania PDA (telefon wył.): do 400 godz.

Czas rozmowy: 3-6 godzin

Czas ładowania baterii: 1,5-2 godz.

Cena ok. 3000 zł

Na zakończenie prezentujemy jedną z wielu dostępnych aplikacji Communicatora. Cell Tracker jest jakby okrojoną wersją znanego NetMonitora. Program pracujący w tle analizuje i identyfikuje komórki sieci GSM, z których korzysta moduł telefoniczny Communicatora. W obecnej wersji Cell Tracker pozwala przypisać każdej z komórek oddzielną nazwę i sporządza spis wszystkich komórek w zasięgu których się znaleźliśmy. W niedalekiej przyszłości autor - Dave Chapman - zamierza wprowadzić opcję zmiany profilu dźwiękowego telefonu w zależności od tego, w zasięgu jakiej komórki w danej chwili się znajdujemy, oraz automatyczne powiadamianie SMS-em innych osób o naszym aktualnym miejscu pobytu.

Społeczność użytkowników różnych modeli Communicatora przyjęła Cell Trackera z ogromnym zainteresowaniem. Powstały nawet listy dyskusyjne poświęcone temu programowi, na których można wymienić stworzone we własnym zakresie listy komórek. Fakt ten na pewno pozytywnie wpłynie na twórcę Cell Trackera i zapowiadana nowa wersja powinna ukazać się już wkrótce.

GMJ File Manager

Za pomocą tego programu uzyskamy dostęp do systemu plików Communicatora. Podobny w wyglądzie do Eksploratora Windows, GMJ File Manager umożliwia również wykonywanie prostych operacji na plikach i katalogach, takich jak zmiana nazwy - Rename, kasowanie - Delete, kopiowanie - Copy, przenoszenie - Move, tworzenie katalogu - MakeDir. Za pomocą tego menadżera, w prostszy sposób niż za pomocą FreeBas9k, możemy dokonac opisanej wcześniej zmiany miejsca przechowywania otzrymanych faksów i wiadomości. Zalecamy jednak dużą ostrożność przy eksploracji plików sytemu GEOS. GMJ File Manager nie jest wyposażony w narzędzia umozliwiające skasowanie plików systemowych znane z systemu Windows. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian warto sporządzic kopię bezpieczeństwa wszystkich danych i ustawień.

Ciekawe strony w Internecie

http://n9k.ats.pl/

http://utopia.knoware.nl/users/janten/nokia/nokia.html

http://www.9000i.com/

http://www.9110.net/

<a hrer="http://www.ah-creations.com/">http://www.ah-creations.com/</a>

http://www.bbbs.net/nokia/

http://www.breadbox.com/

http://www.celestatools.com/

http://www.club.nokia.com/

http://www.communicator.org/

http://www.conrad.uk.net/

http://www.dchapman.com/

http://www.forum.nokia.com/

http://www.geoworks.com/

http://www.yaws.dk