Komunikacja na wysokim szczeblu

Seria telefonów Communicator Nokii na pewno nie cieszy się w Polsce taką popularnością, jak np. model 3210 tejże firmy czy C25 Ericssona. Jego cena bowiem setki razy przewyższa cenę telefonów oferowanych w promocjach. Brakuje też podstawowych informacji na temat możliwości tego aparatu i sposobów ich wykorzystania. Firmowa, polska strona WWW Nokii zawiera, oprócz specyfikacji i reklamy akcesoriów, jedynie kilka podstawowych porad. Najlepszym źródłem informacji są serwisy użytkowników tego telefonu. Przedstawiamy najciekawsze.


Seria telefonów Communicator Nokii na pewno nie cieszy się w Polsce taką popularnością, jak np. model 3210 tejże firmy czy C25 Ericssona. Jego cena bowiem setki razy przewyższa cenę telefonów oferowanych w promocjach. Brakuje też podstawowych informacji na temat możliwości tego aparatu i sposobów ich wykorzystania. Firmowa, polska strona WWW Nokii zawiera, oprócz specyfikacji i reklamy akcesoriów, jedynie kilka podstawowych porad. Najlepszym źródłem informacji są serwisy użytkowników tego telefonu. Przedstawiamy najciekawsze.

Communicator to właściwie połączenie telefonu Nokia 6110 z modułem PDA (Personal Digital Assistant - osobisty cyfrowy asystent). Menu telefonu ogranicza się do najprostszych poleceń - większość operacji (np. edycja kontaktów czy korzystanie z kalendarza) przeniesiono do PDA, gdzie ich obsługa jest znacznie wygodniejsza.

Moduł PDA zawiera dziewięć sekcji, w których zostały umieszczone różne aplikacje:

Telefon - wiadomo do czego służy, tutaj również można ustawić wszystkie dodatkowe parametry, takie jak profile, dzwonki, blokady numerów itp.

Fax - Aplikacja służąca do redagowania, wysyłania i odczytywania faksów.

SMS - Aplikacja podobna do poprzedniej, obsługująca wiadomości tekstowe

Komunikacja na wysokim szczeblu
Internet - Grupa zawierająca standardowo (w modelu 9110i) cztery aplikacje: Mail (do obsługi poczty elektronicznej), WWW (do połączenia z Internetem), Terminal (do połączeń modemowych) oraz WAP services (pozwalająca przeglądać strony WML).

Contacts - Baza teleadresowa, w której oprócz szczegółowych informacji można przechowywać zdjęcia naszych znajomych.

Notes - Miejsce, w którym będą przechowywane wszystkie notatki, dokumenty i pliki pobrane z Internetu.

Calendar - Podręczny kalendarz i lista zadań, alarmy, przypomnienia itp.

System - Panel Sterowania Communicatora, zawierający m.in. aplikacje służące do instalacji i deinstalacji oprogramowania, tworzenia kopii bezpieczeństwa danych, ustawienia zabezpieczeń, modemu itd.

Extras - Standardowo w tej grupie znajduje się kalkulator, zegar, konwerter miar, kompozytor dzwonków i dyktafon (Voice Recorder).

W tym miejscu pojawią się również aplikacje, zainstalowane przez użytkownika.

Komunikacja na wysokim szczeblu
Właśnie możliwość instalowania dodatkowych aplikacji jest główną zaletą Communicatora. Dzięki niej można wykorzystywać go jako np. arkusz kalkulacyjny, bazę danych klientów, system monitorowania pojazdów wykorzystujący technologię GPS. Niestandardowe programy niosą jednak pewne niebezpieczeństwo. Nie zawsze w 100% poprawnie napisane mogą powodować zawieszenie PDA i w najgorszym przypadku utratę danych.

Internal Error - bez obaw

Komunikacja na wysokim szczeblu
Communicator na pewno zawiesi się każdemu, kto używa go regularnie. Powody tego mogą być różne - błąd zainstalowanej aplikacji, błąd w systemie plików, nadmiar nie skasowanych plików tymczasowych, brak pamięci itp. Niestety w przypadku pojawienia się komunikatu Internal Error jedynym wyjściem jest postąpienie zgodnie z instrukcją (rys. 1). Należy wyjąć baterię na 2-3 sek., po czym włożyć ją ponownie. Widoczne na rysunku polecenie Reboot nie pojawi się w standardowo skonfigurowanym Communicatorze. Programiści zapewne doszli do wniosku, że nie będzie ono potrzebne, chociaż bardziej prawdopodobne jest, że to ich koledzy z działu marketingu doszli do wniosku, iż mogłoby to spowodować niekorzystne skojarzenia z pewnym popularnym systemem operacyjnym. Mimo to system GEOS, który obsługuje moduł PDA, nie jest wolny od przykrych niespodzianek, jak niemal każdy system operacyjny. Niestety częste wyjmowanie baterii jest nie tylko niewygodne, ale także prowadzi do pogorszenia stanu styków i poluzowania obudowy. To z kolei może spowodować wypadanie baterii, a to już poważny problem. Zmiana konfiguracji tego modelu telefonu, powodującej pojawienie się polecenia Reboot, jest kosmetyczna, ale niestety wymaga użycia programu Init File Editor, który jest niemal nie do zdobycia. To narzędzie, spełniające funkcje podobne do Edytora Rejestru w systemie Windows, wchodzi w skład pakietu Nokia 9110 SDK, dostępnego wprawdzie bezpłatnie, ale jedynie dla wybranych programistów. Jeżeli, mimo trudności, uda się wam go zdobyć, odszukajcie w pliku GEOS.INI, w sekcji UI klucz doNotDisplayResetBox i zmieńcie jego wartość z True na False.

Więcej pamięci

Komunikacja na wysokim szczeblu
Najczęstszą przyczyną występowania błędu Internal Error jest brak pamięci Communicatora. Nawet fakt, że dysponujemy kartą pamięci MMC16 Mb, nie ma większego znaczenia. System GEOS wykorzystuje jedynie pamięć wewnętrzną modułu PDA. Jeżeli w trakcie użytkowania przekroczymy 1Mb wolnej pamięci wewnętrznej, musimy liczyć się z tym, że pojawią się problemy. A może się to zdarzyć szybko, gdyż standardowo Communicator przechowuje otrzymane faksy, wiadomości e-mail i SMS w pamięci podręcznej. Istnieje jednak sposób, aby tę sytuację zmienić. Autorem tego rozwiązania, które jest swego rodzaju sztuczką, jest Michał Jerz, twórca ciekawego serwisu poświęconego modelowi Communicatorhttp://n9k.ats.pl/. Najpierw należy uzbroić się w pakiet FreeBas9k - interpreter języka Basic, który pozwoli dokonać prostych zmian w systemie plików systemu GEOS. Po jego uruchomieniu poruszamy się po katalogach za pomocą polecenia CD, znanego z systemu DOS. Standardowe położenie faksów, wiadomości e-mail i SMS-ów wygląda następująco: (b:\ - oznacza pamięć wewnętrzną):

Komunikacja na wysokim szczeblu
- dla faksów: b:\nokia\document\Received faxes

- dla SMS-ów: b:\nokia\document\Received messages,##

- dla e-maili: b:\nokia\document\Received mail.###

Należy skasować powyższe katalogi za pomocą polecenia RD (Remove Directory)

rd "b:\nokia\document\Received faxes"

następnie utworzyć identyczne katalogi, ale na karcie pamięci MMC (a:\) przy użyciu polecenia MD (Make Directory)

md "a:\nokia\document\Received faxes".

Od tego momentu wszystkie wiadomości przychodzące trafią na kartę pamięci MMC, co powinno nie tylko uchronić nas od błędów, ale także przyśpieszyć działanie modułu PDA.

Uszkodzenie pliku GEOS.INI

Komunikacja na wysokim szczeblu
Zawieszenie systemu w trakcie wykonywania operacji może spowodować kolejny błąd, sygnalizowany w postaci komunikatu o uszkodzeniu pliku GEOS.INI. Dzieje się tak wtedy, gdy system nie zdążył zapisać tymczasowych ustawień w tym pliku i dlatego najczęściej pojawia się po błędzie Internal Error. Jedynym wyjściem jest usunięcie wszystkich plików tymczasowych. Aby to wykonać, należy wcisnąć jednocześnie klawisze: SHIFT, TAB i prawą strzałkę. Spowoduje to, niestety, również usunięcie niektórych ustawień, takich jak numer centrum SMS, danych zdalnej skrzynki pocztowej i ustawień dostępu do Internetu. Prawdopodobnie przynajmniej niektóre niestandardowe aplikacje będą wymagały reinstalacji.