Komunikat typu instant

Komunikacja błyskawiczna - prawdziwy szał w Internecie - staje się już równie nieodzownym elementem WWW co e-mail i przeglądarki. I podobnie jak te dwa narzędzia internetowe jest przedmiotem walki konkurencyjnych rozwiązań.


Komunikacja błyskawiczna - prawdziwy szał w Internecie - staje się już równie nieodzownym elementem WWW co e-mail i przeglądarki. I podobnie jak te dwa narzędzia internetowe jest przedmiotem walki konkurencyjnych rozwiązań.

Zaczęło się od firmy Mirabilis i jej programu ICQ. W krótkim czasie stał się tak popularny, że Mirabilis i jej produktem zainteresował się gigant AOL. W zeszłym roku AOL kupił ICQ i dołączył do swych usług, jeszcze bardziej zwiększając zasięg działania tego systemu komunikacji. Obecnie z ICQ korzysta kilkanaście milionów użytkowników, co czyni go najpopularniejszym narzędziem do błyskawicznego przesyłania wiadomości.

Sukces ICQ skłonił inne firmy do opracowania własnych rozwiązań do komunikacji błyskawicznej. Niedługo po ICQ pojawił się PowWow oraz kilka innych programów o podobnych zastosowaniach. Oczywiście nowego trendu nie mógł przegapić Microsoft, który pośpiesznie dołączył do reszty, tworząc MSN Messenger Service.

Komunikat typu instant

Jeśli nie chcesz, by Twój adres nie był udostępniany innym, lecz służył jedynie do przypomnienia hasła, zaznacz opcję Don't publish...

W Polsce także dostrzeżono potencjał tkwiący w modziena błyskawiczną komunikację. Niezwykle popularny program SMS Express do wysyłania wiadomości SMS przekształcił się w Gadu-Gadu (patrz artykuł "My tu gadu-gadu..." na str. 154) powstała polska wersja Odigo i MSN Messenger Service.

Jeśli chcesz dołączyć do użytkowników internetowych pagerów, zainstaluj któryś z opisanych tu programów - albo wszystkie, bo sposób przesyłania wiadomości nie został na razie ujednolicony, więc użytkownicy poszczególnych sieci nie mogą się komunikować ze sobą. Garść poniższych porad pomoże Ci wystartować.

ICQ

Obecna wersja programu to 2000a beta 3143. Niech nazwa "beta" Cię nie zmyli: dotychczas wszystkie wersje finalne miały to oznaczenie. Plik instalacyjny ICQ jest spory - ponad 6 MB - ale instalacja przebiega szybko i bezboleśnie. Co trzeba zrobić po instalacji?

1. W pierwszym oknie ICQ Registration zostaniesz spytany o rodzaj używanego połączenia internetowego (modem albo łącze stałe). Będziesz miał też do wyboru dwa typy rejestracji w sieci ICQ: dla osoby, która nie ma jeszcze numeru identyfikacyjnego ICQ (przycisk New ICQ#) i dla użytkownika z przydzielonym numerem (Existing User).

2. Jeśli masz numer ICQ, kliknij Existing User i w następnym oknie podaj swój numer i hasło. Program wyszuka Cię w sieci i zaloguje do niej. ICQ będzie już gotowy do użycia.

3. Jeżeli nie masz numeru ICQ, kliknij przycisk New ICQ# jak wyżej. W dwóch kolejnych oknach podasz informacje o sobie: w pierwszym te najważniejsze, jak imię, nazwisko, pseudonim, adres e-mail (jeśli nie chcesz, żeby był udostępniany innym, lecz służył jedynie do przesłania zapomnianego hasła, zaznacz pole przy Don't publish...) i hasło, w drugim zaś informacje dodatkowe. Pamiętaj, że nie wszystkie te dane są niezbędne, ale ułatwiają odszukanie Cię przez innych użytkowników ICQ i zawarcie nowych znajomości. Zresztą później możesz wszystko zmienić funkcją View / Change My Details z menu przycisku ICQ.

Komunikat typu instant

Zapamiętaj lub zapisz swój numer ICQ. Opcjami Privacy & Security Settings kontrolujesz swą prywatnośc w sieci.

4. Gdy wpiszesz wszystkie informacje, program spróbuje Cię zarejestrować w sieci ICQ i w kolejnym oknie poda Twój numer oraz spyta o ustawienia zabezpieczeń i prywatności w ramce Privacy & Security Settings. Tu decydujesz, czy każdy może Cię dodać do swojej listy kontaktów (All users...), czy też potrzebna jest Twoja zgoda (My authorization...). Zaznaczenie pola Publish my... spowoduje, że na stronie WWW ICQ będzie widoczny Twój status w Sieci. Jest to o tyle ważne, że nawet jeśli wybierzesz tryb "niewidzialny" lub "nie przeszkadzaj", to na stronie WWW będziesz figurował jako dostępny na linii.

5. W ostatnim oknie decydujesz kolejno o tym, czy chcesz znaleźć w ICQ swych przyjaciół z książki adresowej, czy stroną startową przeglądarki ma być witryna ICQ, czy chcesz być dostępny do pogawędek i czy chcesz otrzymywać informacje z ICQ.

Teraz ICQ jest gotowy do użycia. Na razie zostań przy wersji uproszczonej interfejsu (Simple Mode), bo program i tak na początku może Cię przytłoczyć funkcjami. Tryb zaawansowany (Advanced Mode) przyda się wówczas, gdy zapragniesz mieć szybki dostęp do dodatkowych funkcji ICQ lub Twoja lista kontaktów wydłuży się do tego stopnia, że konieczna będzie segregacja użytkowników w grupy.

MSN Messenger Service

Program instaluje się w trybie online, tak więc trzeba być podłączonym do Internetu w momencie uruchamiania instalatora. Jeśli masz pakiet Internet Explorer 5.5, to MSN MS możesz zainstalować wraz z przeglądarką. MSN MS jest też dołączony do Windows Me.

Po zainstalowaniu programu kliknięcie ikony MSN MS wywoła Kreator rejestracji. Procedura jest trochę prostsza niż w przypadku ICQ:

1. W drugim oknie kreatora, zależnie od tego, czy masz numer Passport, czy nie, kliknij Uzyskaj profil Passport albo Dalej.

Komunikat typu instant
2. Jeśli zechcesz uzyskać numer Passport, pojawi się strona WWW Microsoft Passport, na której podajesz adres e-mail, hasło i informacje o sobie. Kliknij Zapisz. Pod podany adres e-mail wysłana zostanie wiadomość weryfikująca, która umożliwi aktywację konta Passport. Jeżeli masz konto pocztowe w Hotmail, użyj odpowiedniego łącza na stronie MS Passport.

3. Po uzyskaniu rejestracji w Passport wróć do kreatora i w kolejnym oknie podaj adres e-mail i hasło. Gdybyś zapomniał hasła, naciśnij przycisk Nie pamiętasz hasła? i na wywołanej stronie WWW podaj swój adres e-mail, kraj, miasto i kod pocztowy. Na kolejnej stronie wpisz odpowiedź na pytanie poufne i podaj nowe hasło.

4. MSN Messenger Service dokona próby zarejestrowania w Sieci. Jeśli się ona powiedzie, ujrzysz właściwe okno programu, w którym trzeba tylko wypełnić pustkę nowymi kontaktami.