Komunikator Microsoftu w komórkach

Microsoft oznajmił, że ma zamiar udostępnić swój komunikator internetowy również posiadaczom urządzeń mobilnych i telefonów komórkowych. Program, noszący wcześniej kodową nazwę "Istambuł" ("Istanbul"), w wersji dla komputerów PC pojawił się już w marcu bieżącego roku.

W tej chwili użytkownicy urządzeń mobilnych mają możliwość wykorzystania innych komunikatorów (w tym Yahoo! Messengera, AIMa firmy AOL oraz - w Polsce - Gadu-Gadu), Microsoft dostrzega jednak swoją szansę na tym rynku.

Program ma wykorzystywać interfejs Microsoft Office Communicatora 2005 i, wedle zapowiedzi koncernu , będzie stanowić bezpieczną i wygodną formę porozumiewania się z dowolnego miejsca, bez potrzeby uruchamiania komputera osobistego, podłączania do Internetu itd. Komunikator projektowany jest na platformy Windows Mobile 2003 Second Edition oraz Windows Mobile 5.0.

Aplikacja zadziała zarówno w sieciach GSM, jak też CDMA i Wi-Fi, ale do poprawnej pracy będzie potrzebować serwera Live Communication Server uruchomionego w centrali firmy.

Research In Motion, producent palmtopów BlackBerry, oznajmił wczoraj, że już rozpoczął pracę nad wykorzystaniem LCS w swoich urządzeniach.


Zobacz również