Komunikatory w grach - łączność na polu bitwy

Komunikatory internetowe to coś, bez czego wielu nie wyobraża sobie współczesnego świata. O ile jednak doskonale nadają się one do zwykłych rozmów, o tyle jednak np. Gadu-Gadu nie przyda nam się, gdy chcemy zaplanować akcję na polach bitew Mount&Blade czy też podejść wrogów w Battlefield 3. Są jednak aplikacje, dzięki którym możemy być w kontakcie z ekipą podczas gry. Oto ich krótki przegląd.

Xfire - Xfire

Xfire - Xfire

Choć na rynku co jakiś czas pojawiają się nowe rozwiązania w tej dziedzinie, postanowiłem przyjrzeć się trzem uznanym tytułom, które są na rynku od lat. Co za tym idzie - rozwijają się i na bieżąco dostosowują do potrzeb graczy oraz najnowszych gier. Wspomnę także o trzech nieco mniej znanych. Doskonałym przykładem z tej pierwszej kategorii jest Xfire, którego najnowszą wersję - 1.142 - zamieściliśmy niedawno na łamach IDG. Na dziś dzień twórcy aplikacji chwalą się dość dużą liczbą zarejestrowanych użytkowników - w momencie, gdy piszę te słowa, wynosi ona dokładnie 21 629 604 osób. Trzeba przyznać: to robi wrażenie, prawda? Komunikator ten światło dzienne ujrzał w 2004 roku i od pierwotnej formy wyewoluował do prawdziwego kombajnu. Gracze mają tu nie tylko możliwość rozmów i komunikacji bezpośrednio w jednej z setek gier multiplayer - począwszy od takich obleganych produkcjach jak League of Legends i WoW, a na Mojo Masters czy Mr. Robot skończywszy. Klient umożliwia także tworzenie zrzutów ekranu z rozgrywki oraz jej rejestrowanie i zapisywanie w postaci klipów wideo, który potem można udostępnić na serwerach Xfire innym maniakom grania sieciowego. Inną użyteczną opcją jest śledzenie, w co grają znajomi, a także wyszukiwanie wolnych serwerów danej gry, choć szybkość  tej ostatniej czynności nie jest może piorunująca.

TeamSpeak - TeamSpeak

TeamSpeak - TeamSpeak

Konkurencja w postaci TeamSpeak pojawiła się na rynku dwa lata wcześniej, czyli w 2002 roku. Jednak jest to przede wszystkim profesjonalny komunikator, niejako dodatkowo obsługujący różnej maści gry. Od paru lat rozwijany jest w obu kierunkach, co owocuje bezproblemowym działaniem w większości popularnych gier sieciowych. Nie ma tu co prawda opcji nagrywania zabawy w formie klipów wideo, jeśli jednak chcemy możemy rejestrować prowadzone rozmowy. Warto zaznaczyć, że jak dotąd ich jakość daleka była od perfekcji, dopiero po ostatniej aktualizacji uległa ona znacznej poprawie. TeamSpeak nie jest tak prosty w obsłudze jak Xfire, a dodatkowo słychać wiele głosów, że zużywane przez niego zasoby pamięci operacyjnej (RAM) oraz łącza internetowego są nieco za duże, przez co zabawa potrafi nieprzyjemnie lagować. Oczywiście producent, czyli TeamSpeak Systems GmbH, nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, jednak póki co aplikacja nie zapewnia tylu możliwości, co poprzedniczka.

Ventrilo - Ventrilo

Ventrilo - Ventrilo

Trzeci komunikator stworzony "pod graczy" to Ventrilo. Jest bardzo mocno powiązany z rynkiem gier wideo (dość nadmienić, że producent był jednym z głównych sponsorów QuakeCon 2011), ale można z powodzeniem używać go również do zwykłych rozmów. Podobnie jak i w TeamSpeak, mamy tu możliwość zapisywania prowadzonych konwersacji, a co wyróżnia program na tle innych, to wykorzystanie systemu text-to-speech, czyli mechanizmu zmieniającego wpisany tekst na generowany głos. Pod względem stażu komunikator ten ma tyle samo lat, co TeamSpeak, jednak tu od początku stawiano na optymalizację łącza, przez co Ventrilo działa szybciej niż wspomniany rywal. Dodatkowym smaczkiem jest przestrzenność nadawanego dźwięku, a gracze lubiący mieć wszystko pod kontrolą dostają opcję samodzielnego wybrania kodeka, który ma być używany przez ten program.

Jak więc widać, każda z aplikacji czołowej trójki cechuje się czym innym - Xfire to wielkie możliwości, TeamSpeak to stabilność, zaś Ventrilo - dźwięk i t-t-s. A czym chcą nas przyciągnąć do swoich produktów producenci dwóch mniej popularnych, choć godnych uwagi aplikacji Mumble i Raptr?

Mumble - Mumble

Mumble - Mumble

Przy Mumble warto zwrócić uwagę na fakt, że komunikator ten posiada otwarty kod źródłowy, który każdy znający się na rzeczy programista może modyfikować według swoich pomysłów i potrzeb. Choć nie będzie mieć za dużo pracy, ponieważ znajdziemy tu - podobnie jak w Ventrilo - przestrzenną jakość dźwięku plus filtry czyszczące go z szumów i zakłóceń, a także optymalne wykorzystanie łącza przy minimalnym zużyciu RAM-u. Jeśli nie potrzeba nam nagrywania wideo czy też gromadzenia statystyk w co i ile gramy, Mumble wyprzedzi XFire przy wspólnych akcjach w Borderlands czy Battlefield.

Raptr - Raptr

Raptr - Raptr

Raptr jest najmłodszy ze wszystkich, powstał w 2008 roku, jednak w ciągu czterech lat zdobył połowę tego, co pierwszy opisywany dziś komunikator, czyli Xfire - ponad dziesięć milionów użytkowników. Jest to połączenie komunikatora z serwisem społecznościowym graczy, obsługuje konsole do gier, a także posiada wsparcie dla publikacji informacji z rozgrywek w serwisach jak Facebook, Twitter, itp. Dodatkowo warto zaznaczyć, że klienci mogą odblokowywać przeróżne atrakcyjne nagrody - ostatnio serwis nagradzał, rozdając klucze do wersji beta Diablo III. Nadto producent posiada umowę partnerską z takimi tuzami jak Actvision czy THQ, a także bardzo popularnym serwisem Gamespot, dzięki czemu Raptr stanowi łakomy kąsek dla każdego gracza.

Mohawk

Mohawk

Mohawk Voice to ostatni program w zestawieniu. Przeznaczony jest dla osób, które nie potrzebują tylu możliwości, jakie spotykamy np. w Xfire czy Raptr. Jest to prosty komunikator do porozumiewania się z ekipą podczas przemierzania krain fantasy w grach MMO czy też wspólnego szturmowania wrogich pozycji. Podobnie jak i przy Mumble, tak i tu postawiono na niskie zuzycie zasobów przy równoczesnym zachowaniu jak najlepszej jakości dźwięku. Trudno jednak powiedzieć, czy produkt ten będzie rozwijany, ponieważ ostatnia edycja nosi numerek 1.1, zaś testy wersji 1.2 zaczęły się w marcu 2011 roku i… od tej pory żadnych nowych wieści od producenta nie ma.

Zdaję sobie sprawę, że warto by jeszcze wspomnieć o Overwolf czy też innych, podobnych programach. Jednak właściwie każda z aplikacji wymagałaby osobnego artykułu. Pozostaje na koniec pytanie - co wybrać? No cóż, odpowiedzi nie udzielę, ale mam nadzieję, że powyższe opisy pomogą Wam w podjęciu decyzji. Opisy i… Wy sami - dzielcie się w komentarzach swoimi doświadczeniami z używania wymienionych aplikacji i polecajcie - oraz odradzajcie...