Koncern Sony ukarany za DRM

Francuski sąd uznał, że koncern Sony jest winny stosowania nieuczciwych praktyk rynkowych i ukarał firmę grzywną w wysokości 10 tys. euro - poinformowała agencja Agence France-Presse (AFP). Kara wymierzona została za sprzedawanie w należącym do japońskiej firmy internetowym sklepie muzycznym plików audio, które można było odtwarzać jedynie w urządzeniach wyprodukowanych przez Sony.

Sąd zajmował się tą sprawą na wniosek francuskiej Federacji Konsumentów (UFC), która oskarżyła Sony o działanie na niekorzyść klientów. Chodziło o to, że w internetowym sklepie muzycznym koncernu - Sony Connect - piosenki sprzedawane były w formacie, do odtworzenia którego niezbędny jest odtwarzacz Sony z serii Walkman (takie ograniczenie narzucają zastosowane w plikach zabezpieczenia DRM). Wniosek w tej sprawie złożony został w lutym ubiegłego roku.

Francuski oddział koncernu Sony będzie teraz musiał zapłacić 10 tys. euro grzywny - dodatkowo, firma została zobowiązana do umieszczenia na stronie sklepu wyraźnej informacji na temat tego, jakie urządzenia obsługują sprzedawane w nim pliki. Wyrok sędziego nie w pełni satysfakcjonuje przedstawicieli Federacji Konsumentów, ponieważ domagali się oni zakazania Sony stosowania problematycznych zabezpieczeń DRM.

Warto wspomnieć, że pozew UFC dotyczy również koncernu Apple (tzw. jego sklepu internetowego iTunes oraz odtwarzaczy z serii iPod). Wyrok w tej sprawie ma zapaść już wkrótce.


Zobacz również