Kończysz pracę? Wyłącz komputer!

Zbliża się drugi już "Power IT Down Day" - wzorowana między innymi na dniu bez samochodu koncepcja ochrony środowiska, polegająca na wyłączaniu komputerów biurkowych, monitorów, drukarek poza godzinami pracy. Citrix, HP, Intel i Microsoft, firmy biorące aktywny udział w promowaniu pomysłu, wytypowały tegoroczny dzień oszczędzania energii elektrycznej w IT na 27 sierpnia. Do akcji przyłączyło się do tej pory ponad 1200 osób.

Ochrona środowiska w świecie teleinformatyki, utożsamiana z hasłem "Green IT", polega głównie na konsolidacji, wirtualizacji i optymalizacji zasobów w dużych centrach danych. Być może warto się zatem zastanowić nad tym, jak pojedynczy pracownik może przyczynić się do oszczędzania energii i redukowania niepotrzebnych kosztów.

W 2008 r. firma Citrix rozpoczęła akcję informowania swoich największych klientów z sektora rządowego o korzyściach, jakie może przynieść wyłączanie podstawowego sprzętu IT pracowników administracji, którzy kończą codzienną pracę. Jak obliczyli specjaliści, jeśli komputery biurkowe, monitory, drukarki zostaną wyłączone poza godzinami pracy (od 17:00 do 8:00 następnego dnia), to średnie oszczędności przypadające na jedną osobę wyniosą aż 13 kWh.

Do promowania ekologicznych zachowań w firmach dołączyli także inni, potężni gracze IT tacy, jak: HP, Intel i Microsoft. Wspólnie ustanowili "Power IT Down Day", czyli dzień, w którym uczestnicy akcji zobowiążą się do wyłączenia swojego sprzętu komputerowego, gdy będą opuszczać swoje stanowisko pracy. "Celem tej inicjatywy jest podniesienie świadomości zwykłych użytkowników odnośnie roli, jaką mogą oni odegrać w ochronie naszego wspólnego środowiska" - przekonuje Tom Simmons, wiceprezes Citrix.

"Wszyscy koncentrują się na zarządzaniu wydatkami i ich redukcją. Choć w przypadku pojedynczego pracownika oszczędności mogą nie być znaczące, to po zsumowaniu stanowią istotną wartość." - dodaje Simmons. "W ubiegłym roku przeprowadzili symulację, z której wynika, że jeśli tylko 1 proc. z 1,8 mln pracowników rządowych w USA przystąpiłoby do naszej akcji, to rząd mógłby w ten sposób zaoszczędzić ponad 24 tys. USD dziennie. Gdy pomnożymy tę liczbę przez 365 dni w roku i pomyślimy o kolejnych latach, to zaoszczędzona kwota staje się znacząca."

Sponsorzy wydarzenia postanowili, że w 2009 r. "Power IT Down Day" przypadnie na 27 sierpnia. W ubiegłym roku, gdy zainaugurowano całe przedsięwzięcie, oficjalnie wzięło w nim udział 2,8 tys. osób, którzy zaoszczędzili w ten sposób ponad 36 tys. kWh. W tym roku organizatorzy liczą na jeszcze większy odzew - rejestracji można dokonać na tej stronie.

Oczywiście nie da się zupełnie wykluczyć konieczności pozostawienia uruchomionych komputerów poza godzinami pracy (administratorzy często dokonują wówczas ważnych aktualizacji czy napraw), ale jak przekonują inicjatorzy akcji, najważniejsze jest, żeby wyrobić w sobie nowy nawyk. Jeśli nie możemy wyłączyć komputera, to odetnijmy od zasilania przynajmniej monitor czy drukarkę.

***

Jesteś zielony? Pochwal się tym.

Zgłoś swoją firmę do konkursu "Lider Green IT"

***

Choć promując ekologiczne rozwiązania w IT Citrix nie działa w pełni altruistycznie (firma produkuje oprogramowanie do wirtualizacji desktopów, które może teoretycznie przynieść większe oszczędności niż wyłączanie komputerów na noc), to cała koncepcja wydaje się być wartą uwagi.