Konfabulator dla Windows - już w poniedziałek

Arlo Rose, jeden z developerów pracujących do tej pory nad oprogramowaniem dla Macintoshy, poinformował, iż jeden z jego flagowych produktów - Konfabulator - pojawi się w najbliższy poniedziałek w wersji przeznaczonej dla systemów Windows.

Konfabulator to program, który pozwala na uruchamianie niewielkich aplikacji napisanych z wykorzystaniem języka JavaScript, które oferują użytkownikowi szereg funkcji - przykładowo informują o pogodzie, kursach akcji na giełdzie, mogą pełnić rolę kalkulatora oraz podręcznego notatnika. Te niewielkie moduły znane są jako 'Widgets'. Do tej pory na potrzeby Konfabulatora powstało już prawie 800 takich modułów, które można bezpłatnie pobierać z Internetu.

Prawdopodobnie wpływ na decyzję odnośnie napisania wersji Konfabulatora dla systemów Windows miał koncern Apple, który w kolejnej generacji systemu Mac OS X (10.4 o nazwie kodowej 'Tiger') zaimplementował łudząco podobną funkcję, nazywając ją "Dashboard". Rose po jej zaprezentowaniu oskarżył Apple o skopiowanie jego pomysłu.

Nie oznacza to oczywiście, iż Konfabulator w przypadku systemów Windows będzie miał łatwiejszą drogę. Microsoft planuje bowiem umieszczenie w Longhornie (kolejnej wersji systemu operacyjnego) własnej wersji podobnej funkcji (ochrzczono tę opcję mianem "Sidebar").

Więcej informacji: http://www.konfabulator.com